یک دختر زخمی شده در  انفجار  در یکی از مکاتب غرب کابل، ۸ می ۲۰۲۱. عکس از رویترز
یک دختر زخمی شده در انفجار در یکی از مکاتب غرب کابل، ۸ می ۲۰۲۱. عکس از رویترز

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با نگرانی می‌گوید که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۰۰۰ غیرنظامی، قربانی درگیری و خشونت‌های جاری میان طالبان و سایر گروههای مسلح از یکسو و و نیروهای دولتی از سوی دیگر شده‌اند. نزدیک به نصف قربانیان غیرنظامی زنان و اطفال هستند.

یوناما یا نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان روز دوشنبه ۲۶ جولای با انتشار گزارشی اعلام کرد که در شش ماه اول سال جاری شمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان به ۵۱۸۳ تن رسیده است. از این رقم ۱۶۵۹ تن کشته و ۳۲۵۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

بنابر گزارش، ارقام بالا نشان می‌دهند که درصدی قربانیان غیرنظامی در نیمه اول سال جاری ۴۷ درصد نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش یافته است. به گفته یوناما، این موضوع نگران کننده است که شمار کشته و زخمیان غیرنظامی (۲۳۹۲ تن) در فاصله ماه‌های می و جون، یعنی همزمان با نهایی شدن خروج نیروهای امریکایی بین المللی از افغانستان، به شدت افزایش یافته و معادل ارقام چهار ماه اول سال (۲۷۹۱ کشته وزخمی) بوده است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان از طالبان و دولت افغانستان خواست که «روند تاریک و وحشتناک درگیری‌های کنونی و تاثیرات مخرب آن بر غیرنظامیان را در نظر بگیرند» و هشدار این گزارش را فراموش نکنند که «اگر جلو خشونت‌های بیشتر گرفته نشود، شمار غیرمنتظره‌ای از غیرنظامیان افغان کشته و معلول خواهند شد.»

در همین باره: افغانستان: واکنش‌های گسترده به کشته شدن بیش از ۵۰ دانش آموز و زخمی شدن صدها تن در کابل

یوناما روی این نکته تاکید کرده که بخش عمده حملات جنگی در ما‌ههای پر تلفات می و جون در بیرون از شهرها، در مناطق کم جعیت متمرکز بوده است. این سازمان به شدت اظهار نگرانی کرده است که در صورت تشدید عملیات جنگی در مناطق پرجمعیت شهری، پیامدهای آن برای غیرنظامیان به فاجعه منجر گردد.

در همین راستا، گزارش از طرفهای درگیر خواسته است که تعهدات خود نسبت به قوانین بین المللی درباره حفاظت از غیرنظامیان را که در اعلامیه مشترک ۱۸ جولای از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه منتشر شد، رعایت کنند.

یوناما همچنین این موضوع را نگران کننده خوانده که زنان (۷۲۷ کشته و زخمی) و اطفال (۱۶۸۲ کشته و زخمی) نزدیک به نیمی از قربانیان غیرنظامی شش ماه اول سال را تشکیل می‌دهند. این اولین بار است که سازمان ملل شمار بالای تلفات زنان و کودکان در نیمه اول یک سال را ثبت کرده است.

بر اساس گزارش یوناما ۶۴ درصد حملات علیه غیرنظامیان افغان از سوی طالبان و سایر گروههای مسلخ مخالف دولت افغانستان انجام شده است: گروه طالبان عامل ۳۹ درصد، داعش یا گروه دولت اسلامی خراسان نزدیک به ۹ درصد و افراد مسلح ناشناس عامل ۱۶ درصد از این حملات بوده‌اند.

به گفته یوناما، نیروهای وابسته به دولت افغانستان نیز مسئول ۲۵ درصد از حملات علیه غیرنظامیان بوده‌اند.

 

در همین زمینه

Webpack App