عکس آرشیف: یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه. 
عکس از Reuters/U. Bektas:
عکس آرشیف: یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه. عکس از Reuters/U. Bektas:

وزارت خارجه ترکیه از اظهارات نخست وزیر اتریش که گفته است ترکیه محل مناسبی برای مهاجران افغان است، انتقاد کرده است. به گفته مقام‌های ترکیه، این کشور محافظ مرزها یا کمپ مهاجران اتحادیه اروپا نیست.

سباستین کورتس، نخست وزیر اتریش روز یکشنبه گذشته ضمن هشدار در مورد احتمال افزایش مهاجران افغان در اروپا گفت که «مناطق امن، کشورهای همسایه افغانستان یا ترکیه مناسب تر از این هستند که مهاجران به آلمان، اتریش یا سویدن فرار کنند.» نخست وزیر اتریش افزود که کشورش به اخراج مهاجران افغان ادامه خواهد داد.

یک روز قبل از اظهارات نخست وزیر اتریش، وزارت‌های دفاع و داخله این کشور اعلام کرده بودند که ۴۰۰ سرباز اضافی را برای تامین امنیت مرزهای این کشور و جلوگیری از افزایش مهاجران، در مرزها جابجا خواهند کرد. 

در همین مورد: صدراعظم اتریش از افزایش شمار مهاجران افغان هشدار داد

به گزارش خبرگزاری اناتولی، وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه اظهارات نخست وزیر اتریش را «عجیب» توصیف کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای روی تلاش‌های مشترک برای حل مساله مهاجرت تاکید کرده و نوشته است که « این تفکر که مهاجران نباید به اینجا [اروپا] بیایند و جای دیگری بروند، خودخواهانه و بی فایده است.»

اعلامیه وزارت خارجه ترکیه همچنین تصریح کرده که «ترکیه موج جدید مهاجران افغان را نخواهد پذیرفت.» اعلامیه افزوده است: «ما در تمامی سطوح، این موضع خود را تکرار می‌کنیم که ترکیه محافظ مرزی و کمپ مهاجران اتحادیه اروپا نخواهد بود.»

با شدت درگیری‌ها در افغانستان، شمار مهاجران افغان از طریق مرزهای ایران به ترکیه افزایش یافته است. اما اسمعیل چاتاکلی، معاون وزیر داخله ترکیه گفته است که مقام‌های این کشور جلو مهاجرت‌های کنترول نشده را می‌گیرند.

در همین مورد: ترکیه حدود ۱۵۰۰ مهاجر را در مرز خود با ایران دستگیر کرده است

 

در همین زمینه