محافظان ساحلی ترکیه روز سه شنبه ۲۷ جولای یک کشتی حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان را در دریای اژه توقیف کردند. عکس از یک ویدیوی خبرگزاری رویترز
محافظان ساحلی ترکیه روز سه شنبه ۲۷ جولای یک کشتی حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان را در دریای اژه توقیف کردند. عکس از یک ویدیوی خبرگزاری رویترز

محافظان ساحلی ترکیه یک کشتی حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان را در دریای اژه توقیف کردند. با افزایش ورود مهاجران افغان از مرز ایران، ترکیه تدابیر امنیتی را در ولایت وان تشدید و ساخت دیوار مرزی در این منطقه را تسریع کرده است.

محافظان ساحلی ترکیه روز چهارشنبه ۲۸ جولای اعلام کردند که یک کشتی حامل ۲۳۱ مهاجر را که بیشتر شان افغان هستند در دریای اژه در نزدیکی جزیره لیسبوس متوقف کردند. تعدادی از این مهاجران اتباع سوریه، ایران، اریتره و پاکستان هستند.

مهاجران یاد شده بعد از دستگیری به یک مرکز اخراج مهاجران در شهر آیواجیک انتقال داده شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های ترکیه گفته‌اند که دو تن از اتباع ترکیه را که هدایت کشتی مهاجران را به عهده داشتند دستگیر کرده‌اند.

با خروج نیروهای بین المللی و امریکایی طی دو ماه گذشته و تشدید حملات گروه طالبان در سرتاسر افغانستان، ترکیه با موج جدیدی از مهاجران افغان از مرزهای روبرو شده است.

حدود ده روز پیشتر نیروهای امنیتی ترکیه از دستگیری حدود ۱۵۰۰ مهاجر افغان در ولایت وان خبر دادند. به گفته وزارت داخله ترکیه در روزهای اخیر روزانه تا ۵۰۰ مهاجر افغان از مرز ایران وارد ترکیه می‌شوند.

در همین زمینه: ترکیه حدود ۱۵۰۰ مهاجر را در مرز خود با ایران دستگیر کرده است

ترکیه ساخت دیوار مرزی در ولایت وان را تسریع کرده است

حکومت ترکیه برای مقابله با افزایش بیشتر مهاجران افغان تدابیر امنیتی در ولایت مرزی وان را تشدید کرده است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که کشورش به تازگی «اقدامات بیشتری را در رابطه با تحولات در مرزهایش با ایران روی دست گرفته و با استفاده از نیروها و سیستم امنیتی، حفاظت از مرز را تقویت کرده است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترکیه ساخت دیوار مرزی کانکریتی در مرزهای شرقی به ویژه در ولایت وان در مرز با ایران را تسریع کرده است.

 به گفته مقام‌های ترکیه، دیوار مرزی در ولایت وان ۶۳،۱ کیلومتر طول و ۳ متر ارتفاع خواهد داشت. عکس از پیکچر الیانس
به گفته مقام‌های ترکیه، دیوار مرزی در ولایت وان ۶۳،۱ کیلومتر طول و ۳ متر ارتفاع خواهد داشت. عکس از پیکچر الیانس


روز سه شنبه امین بیلمز،‌ والی ولایت وان گفت که دیوار مرزی یاد شده ۶۳،۱ کیلومتر طول و ۳ متر ارتفاع خواهد داشت و در بخشی از ۲۹۵ کیلومتر خط مرزی با ایران ساخته خواهد شد.

والی ولایت وان در ادامه افزود: «ما سال گذشته حدود ۱۰۵۰۰۰ مهاجر را در مرز دستگیر کردیم. در سال جاری این رقم تا کنون به ۵۵۰۰۰ نفر رسیده است.»

او به خبرنگاران گفت که نیروهای امنیتی تلاش دارند جلو ورود مهاجران غیرقانونی از مرز را بگیرند و مخفیگاه‌های قاچاقبران انسان را کشف و نابود کنند.

به گفته سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۰ شمار مهاجران قانونی افغان در ترکیه به ۱۱۶ هزار نفر می‌رسید. 

در همین زمینه: ترکیه از اظهارات نخست وزیر اتریش در مورد مهاجران افغان انتقاد کرد

 

 

در همین زمینه

Webpack App