میدان هوایی کابل، پناهجوی اخراج شده از آلمان با خانواده اش (عکس آرشیف)
میدان هوایی کابل، پناهجوی اخراج شده از آلمان با خانواده اش (عکس آرشیف)

حتی پس از پیشروی طالبان در افغانستان، حکومت آلمان هنوز هم تلاش دارد تا پناهجویان رد شده افغان را به این کشور بازگرداند. براساس اطلاعات آژانس مطبوعاتی آلمان گفتگو ها با مقامات دولتی افغانستان در این ارتباط جریان دارند.

تا حال عمدتاً پناهجویانی مرد که در خواست پناهندگی شان رد شده و مرتکب اعمال جنایی شده اند، بر خلاف خواست شان به افغانستان بازگردانده شده اند.

روزنامه آلمانی "بیلد" روز سه شنبه با استناد از یک مقام دولتی گزارش داده است که با توجه به تحولات جاری در افغانستان، از این نقطه می توان حرکت کرد "پروازی که برای بازگرداندن پناهجویان رد شده افغان به تاریخ ۱۰ آگست امسال برنامه ریزی شده است، متوقف می گردد".

انگلا مرکل، صدراعظم اما هفته گذشته در برابر این سوال خبرنگاران که آیا آلمان، با توجه به وضعیت افغانستان، یک تعداد زیادی از مهاجران افغان را خواهد پذیرفت؟ گفت که "آلمان در حال حاضر تعداد زیادی پناهجویان افغان را پذیرفته است. در کشورهای دیگر نیز شرایط دشواری وجود دارد، اما ما نمی توانیم همه این مشکلات را با پذیرش مهاجران این کشور ها حل کنیم".

حکومت افغانستان از کشورهای اروپایی خواسته است تا برنامه های اخراج پناهجویان رد شده افغان را برای مدت سه ماه به حالت تعلیق درآورند. حکومت آلمان تا حال تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرده است. یک سخنگوی وزارت داخله آلمان در اواسط ماه جولای امسال گفته بود: «ما تاکنون با همکاری مقامات افغانستان برنامه ای اخراج پناهجویان افغان را پیش بردیم. ما فعلا برنامه ای نداریم که این کار توقف داده شود.»

خروج نیروهای بین المللی از افغانستان رسماً از اول ماه می امسال آغاز گردیده است. اردوی آلمان در اواخر ماه جون ماموریت اش در افغانستان را به پایان رساند. موازی با خروج نیرو های بین المللی از افغانستان، جنگجویان طالبان حملات تهاجمی متعددی را در این کشور آغاز کردند و تعداد زیادی از مناطقی را تحت کنترول خود درآورده اند.

 

در همین زمینه

Webpack App