مهاجران در مرکز پابراده در لیتوانیا، ۶ جولای ۲۰۲۱. عکس از رویترز
مهاجران در مرکز پابراده در لیتوانیا، ۶ جولای ۲۰۲۱. عکس از رویترز

مقام‌های مرزی لیتوانیا اعلام کردند که ۱۷۱ مهاجر را که از مرز بلاروس وارد لیتوانیا شده بودند، دستگیر کرده‌اند. لیتوانیا از آغاز سال بیش از ۳۰۰۰ مهاجر را در مرزهای هردو کشور دستگیر کرده است. در هفته‌های اخیر ورود مهاجران خاور میانه و افریقای شمالی از مرزهای بلاروس به لیتوانیا به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

به گفته مقام‌های مرزی لیتوانیا، ۱۷۱ مهاجر عراقی روز سه شنبه ۲۸ جولای هنگام عبور از مرز بلاروس به لیتوانیا دستگیر شدند. این بزرگترین رقم دستگیری مهاجران در یک روز در مرزهای هردو کشور محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، مهاجران یاد شده در یکی از مراکز بازداشت افراد غیرقانونی نگهداری خواهند شد؛ مراکزی که گفته می‌شود قبلاً با کمبود جا مواجه هستند.

در همین زمینه: لیتوانیا: پلیس۲۰مهاجر افغان وعراقی را بازداشت کرد

با تصویب تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه بلاروس (به دلیل تغییر مسیر یک هواپیمای مسافربری)، ورود مهاجران غیرقانونی خاورمیانه و افریقای شمالی از مرزهای بلاروس به لیتوانیا به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

به گفته مقام‌های لیتوانیا، تنها در ماه جولای شمار مهاجران بازداشت شده به ۲۳۶۶ تن می رسید، در حالی که در ماه جون این رقم ۴۷۳ نفر و در طول سال گذشته تنها ۸۱ نفر بود.

لیتوانیا بلاروس را به سازماندهی موج مهاجران متهم می‌کند

لیتوانیا دولت بلاروس را به سازماندهی عبور مهاجران از مرزهایش به لیتوانیا متهم کرده و می‌گوید که این اقدام در واکنش به فرار یکی از مخالفان سیاسی الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس به لیتوانیا و تحریم‌های اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

در همین زمینه: لیتوانیا به دلیل افزایش مهاجران از مرز بلاروس، وضعیت اضطراری اعلام کرد

مقام‌‌های لیتوانیا معتقد هستند بیشتر افرادی که تلاش دارند از بلاروس وارد لیتوانیا شوند کسانی هستند که با پروازهای هفته وار، از عراق به مینسک، پایتخت بلاروس مسافرت کرده‌اند.

وزیر خارجه لیتوانیا هفته گذشته برای گفتگو درباره این موضوع به عراق سفر کرد و همزمان فرانتکس، آژانس محافظت از مرزهای اروپا، تعدادی از ماموران خود را در مرزهای بلاروس و لیتوانیا جابجا کرد.

لیتوانیا با بلاروس حدود ۶۷۸ کیلومتر مرز دارد و دولت لیتوانیا برای استحکام بخش‌های آسیب پذیر این مرز، ایجاد دیوار سیم خاردار را آغاز کرده است.

مخالفت ساکنان مرزی با ایجاد بازداشتگاه‌های مهاجران

خبرگزاری آسوشتید پرس گزارش داده است که ورود مهاجران به مناطق مرزی لیتوانیا باعث تنش میان ساکنان محل از یکسو و مهاجران بازداشت شده از سوی دیگر گردیده است. در هفته جاری ساکنان منطقه سالسینیکای در واکنش به طرح ایجاد یک بازداشتگاه جدید تظاهرات کردند و جاده‌ها را بستند.

روز دوشنبه نیز مهاجران بازداشت شده در ساختمان یک مکتب قدیمی که به بازداشتگاه تبدیل شده، اقدام به شورش و اعتصاب غذا کردند. روز چهارشنبه وزارت دفاع لیتوانیا اعلام کرد که نیروهای ارتش برای تامین امنیت ۱۲ مرکز بازداشت مهاجران توظیف خواهند شد.

بیشتر بخوانید: لیتوانیا قانون تازه و سختگیرانه‌تری را درباره مهاجرت تصویب کرد

 

در همین زمینه