بسیاری از مهاجران در کمپ های لیتوانیا گیرمانده اند، مانند کمپ وودینیایی در این جا/عکس: Mindaugas Kulbis/AP Photo/Picture-alliance
بسیاری از مهاجران در کمپ های لیتوانیا گیرمانده اند، مانند کمپ وودینیایی در این جا/عکس: Mindaugas Kulbis/AP Photo/Picture-alliance

اتحادیه اروپا با اصرار از حکومت عراق خواست برای مهار قاچاق مهاجران از بلاروس به لیتوانیا کمک کند. در هفته های اخیر شمار مهاجران عراقی که از طریق بلاروس وارد لیتوانیا می شوند، افزایش یافته است.

در نامه ای از ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا به وزیران مسئول در کشورهای اتحادیه اروپا که روز پنجشنبه نشر شد، آمده است که بروکسل از حکومت عراق خواست تا «پروازها به بلاروس را بهتر کنترول کند و بگذارد مهاجران عراقی که می خواهند داوطلبانه بازگردند، وارد کشور شوند.»

جوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که با وزیر خارجه عراق در این باره گفتگو کرده است که «چگونه می توان به مشکل افزایش شهروندان عراقی رسیدگی کرد که به صورت غیرقانونی از طریق مرز بلاروس وارد لیتوانیا می شوند.» بوریل در شبکه اجتماعی تویتر نوشت، این مساله نه فقط به لیتوانیا بلکه به تمام اتحادیه اروپا مربوط می شود. او افزود: «ما امیدواریم که عراق در این زمینه کمک کند.»

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت، «بخش بزرگی» از مهاجرانی که قاچاقبران به لیتوانیا انتقال داده اند، احتمالا مستحق دریافت پناهندگی نیستند.

لیتوانیا بلاروس را متهم می کند که می خواهد به خاطر اقدامات تعزیری اتحادیه اروپا علیه رهبری اقتدارگرای این کشور در مینسک، از اتحادیه اروپا انتقام بگیرد.

حکومت لیتوانیا منتقد سرسخت الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس است. افزون براین، لیتوانیا که عضو اتحادیه اروپا و پیمان ناتو است، بسیاری از فعالان تحت تعقیب در بلاروس را پذیرفته است که سویتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس نیز از این جمله است. اتحادیه اروپا در ماه جون، تحریم های اقتصادی گسترده ای را علیه بلاروس اجرایی کرد.

بلاروس پیش از آن یک هواپیمای رایان ایر را مجبور کرد که در مینسک به زمین بنشیند. درجریان این اقدام، رومان پروتاسیویچ، وبلاگ نویس منتقد حکومت بلاروس بازداشت شد. تحریم های اقتصادی در واکنش به این اقدام تصویب شد.


 

در همین زمینه