کشتی «سی واچ ۳»
کشتی «سی واچ ۳»

امدادگران رضاکار سازمان خصوصی «سی واچ» روز جمعه طی دو عملیات مختلف تقریبا ۱۰۰ مهاجر را که سوار بر قایق بودند، از غرق شدن نجات دادند. گفته شده که شماری از کودکان و نوجوانان نیز در بین این پناهجویان موجود اند.

مسئولان این سازمان که در برلین مستقر است، روز جمعه اعلام کردند، پرسنل کشتی «سی واچ ۳» پنجشنبه شب بیش از ۳۰ تن را که سه کودک خوردسال و چند نوجوان نیز در بین آن ها بودند، سوار بر کشتی نجات شان کرده اند.

جمعه صبح، پرسنل این کشتی طی یک ماموریت دیگر بیش از ۶۰ تن دیگر را نجات دادند. «سی واچ» در تویتر نوشت: «بسیاری از آن ها زخمی هستند و برخی از آن ها به خاطر سوخت موتور قایق متحمل سوختگی های شدید شده اند.»

بر بنیاد گزارش رسانه ها، در روز پنجشنبه و شب جمعه شمار زیادی از مهاجران با قایق به جزیره لامپ دوسا آمدند. به گزارش خبرگزاری «انسا» بیش از ۱۰۰۰ تن به جزیره ایتالیایی لامپ دوسا در بحیره مدیترانه رسیدند.

مهاجران هر از گاهی سعی می کنند طی یک سفر خطرناک خود را از سواحل لیبیا و تونس به اتحادیه اروپا برسانند.

وزارت داخله ایتالیا در این سال (براساس آماری که روز پنجشنبه نشر شد) حدود ۲۷ هزار و ۹۰۰ مهاجر را ثبت کرده است که با قایق به ایتالیا آمدند. یک سال قبل از آن در همین دوره زمانی شمار آن ها به حدود ۱۳۳۰۰ تن می رسید.

بسیاری از مهاجران در بخش مرکزی بحیره مدیترانه جانشان را از دست می دهند. قایق های آن ها که اغلب پرازدحام هستند، واژگون می شوند.

طبق اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) امسال تا به حال حدود ۹۳۰ مهاجر در بخش مرکزی بحیره مدیترانه جان باختند.

منتقدان سازمان های خصوصی که مهاجران را در بحیره مدیترانه نجات می دهند، می گویند که بیش از همه قاچاقبران از فعالیت های آن ها بهره مند می شوند. از نظر آن ها یک تاثیر جانبی ماموریت های نجات این است که تعداد قایق های مهاجران و قربانیان دراین مسیر افزایش می یابد. 

 

در همین زمینه