هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان در جریان سخنرانی در پارلمان این کشور.
هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان در جریان سخنرانی در پارلمان این کشور.

با وجود پیشروی های اخیر طالبان در افغانستان، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان می خواهد اخراج پناهجویان رد شده افغان ادامه داشته باشد. حزب سبزهای آلمان اکیداً خواستار به تعویق انداختن اخراج ها به افغانستان شده است.

زیهوفر در گفتگو با روزنامه آلمانی "بیلد ام زونتگ" گفت: «ما در حال مذاکره با افغانستان هستیم تا بتوانیم اخراج مرتکبین جرم را به آنجا ادامه دهیم.» او در ادامه گفته است که "چگونه می توان مسئولیت عدم بازگرداندن مجرمان به کشور شان را به دوش گرفت؟". وزیر داخله آلمان فدرال همچنین به گزینه دیگری یعنی تقویت "عودت داوطلبانه" افغان ها اشاره کرده گفته است که اگر یک بخشی از مجازات یک مجرم بخشیده شود، ممکن است فرد به صورت داوطلبانه به کشورش بازگردد. وی افزود: «ما در حال مذاکره با همه ایالت های کشور هستیم، زیرا آنها مسئول روند اخراج هستند.» بر اساس گزارش روزنامه "بیلد ام زونتگ"، پس از پایان پاندمی کرونا، زیهوفر می خواهد میزان اخراج ها را بار دیگر افزایش دهد. زیهوفر گفته است: «دوره کرونا زمان اخراج نبود. همه کشورهای جهان از ورود عفونت های جدید ترس داشتند. ما بعد از کرونا دوباره میزان اخراج ها را به طور قابل توجهی افزایش خواهیم داد.»

وزیر داخله آلمان با توجه به سیاست پناهندگی، از کمیسیون اتحادیه اروپا انتقاد کرده گفت: «کمیسیون اتحادیه اروپا در سال های اخیر قدرت خود را به طور چشمگیری در سیاست پناهندگی از دست داده است. این اتحادیه تاکنون نتوانسته است راه حلی برای خودخواهی برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله اتریش، پیدا کند.»

روبرت هابک، رهبر حزب سبزها
روبرت هابک، رهبر حزب سبزها

همکاری قابل اعتماد در زمینه مهاجرت برای آلمان در حال حاضر تنها با فرانسه وجود دارد. شماری از سیاستمدران آلمانی با در نظر داشت وضعیت نهایت خراب امنیتی افغانستان، از روند اخراج افغان ها شدیدا انتقاد کرده اند. حزب سبز های آلمان در همین تازگی بر پایان روند اخراج ها به افغانستان اصرار کرده است. روبرت هابک، رهبر حزب سبزها در مورد ارزیابی وضعیت امنیتی افغانستان توسط وزارت خارجه آلمان در ماه جولای، گفته است که حکومت فدرال همچنان وانمود می کند که "هیچ اتفاقی در افغانستان نیفتاده است". او به روزنامه آلمانی "فرانکفورتر الگماینه زونتگ سایتونگ"، خواستار بازبینی و به تعویق انداختن اخراج ها به افغانستان شده است.

از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان ولسوالی های متعددی را در افغانستان تحت کنترول خود درآورده اند.

کریستیان لیندنر، رئیس حزب لیبرال آلمان
کریستیان لیندنر، رئیس حزب لیبرال آلمان

کریستیان لیندنر، رئیس حزب لیبرال آلمان اما مخالفت اش را در قبال ممنوعیت کامل اخراج ها به افغانستان اظهار داشته است. لیندنر به آژانس مطبوعاتی آلمان گفته است که "مجرمان خطرناک و جنایتکار نباید نزد ما احساس امنیت کنند، آنها باید از آلمان به کشور شان بازگردانده شوند". او در برابر خواست حزب سبز ها مبنی بر به تعلیق درآوردن روند اخراج افغان ها واکنش نشان داده گفته است که "انگیزه سبزها ممکن است شرافتمندانه باشد، اما آقای هابک در مورد پیامدهای عملی این امر برای کشور ما فکر نکرده است". او هشدار داده گفته است که "با توجه به شرایط حساس در افغانستان، اجازه نیست با چنین اظهاراتی سیگنال اشتباهی برای قاچاقچیان انسان فرستاده شود".

لیندنر می گوید که حکومت آلمان در عوض باید از خطاهایی که طور مثال در قسمت سوریه کرده است، اجتناب کند. او می گوید که در کشورهای همسایه افغانستان پناهجویان افغان شدیدا نیازمند کمک اند و با سازماندهی کمک ها به پناهندگان در کشور های همسایه افغانستان چون ایران و پاکستان، جلو مهاجرت شان به آلمان باید گرفته شود.

 

در همین زمینه