(عکس آرشیف)، کشتی «اوشین وایکینگ» در برابر سواحل لیبیا به ۴۴ مهاجر کمک کرد / عکس: SOS Méditerranée / Flavio Gasperini
(عکس آرشیف)، کشتی «اوشین وایکینگ» در برابر سواحل لیبیا به ۴۴ مهاجر کمک کرد / عکس: SOS Méditerranée / Flavio Gasperini

سازمان های امدادگر طی چندین ماموریت که در روز های شنبه و یکشنبه گذشته در بحیره مدیترانه انجام دادند، بیش از ۷۰۰ مهاجر را نجات داده اند. براین اساس فقط کشتی نجات «اوشین وایکینگ» برای انجام شش ماموریت به بحر فراخوانده شده است.

 آنگونه که سازمان اروپایی «اس او اس مدیترانه» روز یکشنبه در تویتر نشر کرد، بیش از ۴۰۰ سرنشین یک قایق چوبی نجات داده شدند. در ادامه این پیام آمده است: «ما تمام شب به همراه (سازمان های) سی واچ و ریسکو شیپ به نجات حدود ۴۰۰ تن از یک قایق بزرگ چوبی مشغول بودیم.»

حالا از نجات یافتگان در کشتی های «اوشین وایکینگ» و «سی واچ ۳» مراقبت می شود. براساس اطلاعات سازمان «سی واچ» عملیات نجات پنج ساعت به طول انجامیده است.

آنگونه که سازمان «سی واچ» روز یکشنبه در تویتر اعلام کرد، امدادگران «سی واچ» طی یک عملیات دیگر ۲۶ تن دیگر را از غرق شدن نجات دادند. در ادامه این پیام آمده است: «ما حالا در مجموع ۲۵۰ تن را در کشتی سوارکرده ایم که پرسنل مان به آن ها رسیدگی می کند.»

امدادگران «اوشین وایکینگ» گفتند که روز شنبه برای انجام شش عملیات نجات فراخوانده شدند. به گزارش بخش آلمانی «اس او اس مدیترانه» در تویتر، این کشتی طی آخرین ماموریت در روز یکشنبه (۱ آگست ۲۰۲۱)، ۱۰۶ تن دیگر را از یک قایق چوبی نجات داد. در ادامه این پیام تویتری آمده است: «جوان ترین بازمانده فقط سه ماه دارد.»

براین اساس طی چهار عملیات نجات در مجموع ۱۹۶ مهاجر در برابر ساحل لیبیا نجات داده شدند. به گفته این سازمان در بین آن ها دست کم دو زن باردار، ۲۸ زن و ۳۳ فرد خوردسال بودند که ۲۲ تن از آن ها بدون همراه مسافرت می کردند.

بربنیاد اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت از آغاز سال تا به حال دست کم ۱۱۴۶ مهاجر طی تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه جان باخته اند.

براساس اطلاعات رسمی در سال گذشته شمار قربانیان به بیش از ۱۲۰۰ تن می رسید. اما کارشناسان شمار واقعی قربانیان را بالاتر می دانند. «اس او اس مدیترانه» اعلام کرد که از ماه فبروری سال ۲۰۱۶ تا حال بیش از ۳۰ هزار تن را نجات داده است.

 

در همین زمینه