یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا/عکس: Reuters
یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا/عکس: Reuters

در پی افزایش شدید موارد عبور غیر قانونی از مرز بلاروس با لیتوانیا، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه به لیتوانیا سفر می کند. او می خواهد با مقام های این کشور راجع به اقدامات اضافی برای کاهش شمار مهاجران غیرقانونی رایزنی کند.

بر بنیاد اطلاعات کمیسیون اتحادیه اروپا، یلوا یوهانسون کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا قبل از ظهر روز دوشنبه با اینگریدا سیمونیت، نخست وزیر لیتوانیا در ویلنیوس، پایتخت این کشور دیدار خواهد کرد. 

در نهایت قرار است که یلوا یوهانسون، با اگنه بیلوتایت، وزیر داخله لیتوانیا به صورت مشترک از گذرگاه مرزی پادواریونیس، دیدار کند. در هفته های گذشته، صدها مهاجر به صورت غیرقانونی از مرز بلاروس با لیتوانیا عبور کردند.

بربنیاد اطلاعات رسمی، در این سال حدود ۳۵۰۰ تن در مرز ۶۸۰ کیلومتری لیتوانیا با بلاروس توقیف شدند. بیشتر آن ها درخواست پناهندگی ارائه کردند.

مسئولان در لیتوانیا که عضو اتحادیه اروپا است، این وضعیت را غیر قابل قبول می دانند، چون ظاهرا به صورت هدفمندانه توسط حکومت بلاروس، کشور همسایه لیتوانیا ایجاد شده است.

الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس در گذشته به صراحت تهدید کرده بود که در واکنش به اقدامات تعزیری اتحادیه اروپا علیه کشورش، اجازه می دهد که مهاجران از کشورهایی مانند عراق، أفغانستان یا سوریه از مرز بلاروس با لیتوانیا عبور کنند.

یوهانسون، کمیسار داخلی اتحادیه اروپا می خواهد با نمایندگان حکومت لیتوانیا درباره حمایت های اضافی از سوی این اتحادیه گفتگو کند.

در هفته های گذشته، آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) محافظان مرزی بیشتری را به لیتوانیا فرستاد و قرار است شمار بیشتری به آن ها ملحق شوند.

احتمال دارد که اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری علیه بلاروس وضع کند. روابط اتحادیه اروپا با بلاروس به خاطر ادامه سرکوب جامعه مدنی و اپوزیسیون دموکراتیک به شدت متشنج است. لیتوانیا در سطح بین المللی یکی از بزرگترین طرفداران جنبش دموکراسی در بلاروس است.

 

در همین زمینه