کشتی هوایی فرانتکس در مرز یونان و ترکیه برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قاونی از روز جمعه (۳۰ جولای ۲۰۲۱) 
گماشته شده است
کشتی هوایی فرانتکس در مرز یونان و ترکیه برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قاونی از روز جمعه (۳۰ جولای ۲۰۲۱) گماشته شده است

آژانس حفاظت از مرز های اتحادیه اروپا "فرانتکس" از روز جمعه به این طرف از یک کشتی هوایی به منظور کنترول مرزی بین یونان، و ترکیه استفاده می کند. قرار است با این کشتی هوایی، جلو ورود مهاجران غیرقانونی به یونان گرفته شود.

کشتی هوایی آژانس نظارت از مرز های اتحادیه اروپا، با دوربین های حرارتی و دیگر دستگاه های نظارتی مجهز شده است.

ماموریت این کشتی هوایی در فضای رودخانه مرزی اوروس با همکاری مقامات امنیتی یونان صورت می گیرد. اطلاعاتی را که این کشتی هوایی جمع آوری می کند، همزمان با آژانس نظارت از مرز های اتحادیه اروپا "فرانتکس" و مقامات یونانی شریک می سازد.

در ماه فبروری سال گذشته در رودخانه اوروس یک بحران بین اتحادیه اروپا و ترکیه شعله ور شد. رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در آن زمان مرز کشورش با اتحادیه اروپا را باز اعلام کرد. پس از آن هزاران مهاجر از ترکیه روانه یونان شدند. اما مرزبانان یونانی، حتی با استفاده از گاز اشک آور و تقویت حصار مرزی، مانع ورود این پناهجویان گردیدند.

اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در آن زمان از مقامات یونان تشکر کرد که به عنوان "سپر اروپایی" عمل کرده اند.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، از ابتدای سال جاری میلادی تا حال ۲۷۰۰ مهاجر از مرز ترکیه از طریق رودخانه اوروس عبور کرده و خود را به یونان رسانده اند. در سال ۲۰۲۰، تقریبا ۶۰۰۰ مهاجر غیرقانونی وارد کشور یونان شدند و در سال ۲۰۱۹ این رقم به حدود ۱۵ هزار تن می رسید.

 

در همین زمینه