فبروری سال ۲۰۱۷، مهاجران افغانی که از آلمان اخراج شدند، به کابل رسیدند /عکس: picture-alliance/dpa/M. Jawad
فبروری سال ۲۰۱۷، مهاجران افغانی که از آلمان اخراج شدند، به کابل رسیدند /عکس: picture-alliance/dpa/M. Jawad

امید نوری پور، سیاستمدار حزب سبزهای آلمان از درخواست برای اخراج به افغانستان انتقاد کرده و آن را غیرانسانی خواند. منظور او ارمین لاشت، رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) است که می خواهد مجرمان را کماکان به أفغانستان اخراج کند.

نوری پور به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت، حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) به حق از این گفته ها انتقاد کرده است. اما اخراج به افغانستان براساس گزارش وزارت خارجه آلمان فدرال راجع به وضعیت امنیتی انجام می شود و مسئولیت این وزارت را هایکو ماس به عهده دارد که سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان است.

نوری پور افزود: «اگر انتقاد حزب سوسیال دموکرات آلمان جدی است، باید بالاخره یک گزارش به روز شده و واقع بینانه ارائه کند. تا آن زمان انتقاد از اخراج، تظاهر است و در راستای مبارزه های انتخاباتی انجام می شود.»

براساس گزارش کنونی وضعیت امنیتی که توسط وزارت خارجه نشر شده است، با پیشروی طالبان گروه های مشخصی به خطر می افتند، اما اینگونه نیست که همه مهاجران عودت کننده عموما در خطر باشند.

اما اطلاعات مورد استفاده در این گزارش از ماه می سال روان است، یعنی مدت کوتاهی پیش از آنکه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند. در سال های گذشته فقط مهاجران مرد به اجبار به افغانستان بازگردانده می شدند که بیشتر آن ها مجرمان و خطرآفرینان بودند.

اردوی آلمان فدرال (بوندس ور) در أواخر ماه جون ماموریتش را در أفغانستان به پایان رساند. همزمان با خروج نیروهای بین المللی، طالبان حملات مختلفی را انجام داده و ولسوالی های متعددی را تصرف کردند.

لاشت، در مصاحبه با روزنامه آلمانی «بیلد» (شماره روز دوشنبه) گفت، با توجه به وضعیت (امنیتی) در افغانستان باید در زمینه بازگرداندن (مهاجران) یک خط مشی مشترک و محتاطانه را در پیش گرفت. اما، اصل «عدم بردباری دربرابر مجرمان» اجازه هیچگونه استثنایی را نمی دهد. مجرمان باید کماکان به صورت جدی اخراج شوند، همچنین به افغانستان.»

پیش از آن، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال نیز اعلام کرده بود، می خواهد اخراج به افغانستان را ادامه دهد. نوربرت والتر بوریانس، یکی از دو رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) در انتقاد از گفته های زیهوفر گفت: «این گفته ها کاملا با خط مشی انسان ستیزانه پوپولیست ها مطابقت دارد.» او به روزنامه آلمانی «راینیشه پست» گفت، مجرمان خارجی نیز انسان هستند، آن ها نیز باید مجازات شوند، اما هیچ کس حق ندارد آن ها را به کام مرگ بفرستد. اگر خطری وجود داشته باشد، اخراج باید متوقف شود.»

 

در همین زمینه