عکس: کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان
عکس: کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش جدیدی می گوید که تلفات غیرنظامیان ناشی از جنگ در افغانستان در شش ماه نخست امسال ۸۰ درصد افزایش یافته است. این کمیسیون اعلام کرد که در مجموع ۵۳۲۱ غیرنظامی بین جنوری تا پایان جون ۲۰۲۱ کشته شده اند.

به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۱۶۷۷ تن در اثر ۱۶۰۰ واقعه نا امنی در کشور جان باخته و ۳۶۴۴ تن دیگر زخمی شده اند. بر اساس این گزارش، تعداد تلفات غیرنظامیان امسال ۸۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

در نیمه اول سال جاری، ۱۵۴ زن کشته و ۳۵۰ زن دیگر زخمی شدند. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافته است.

در این حوادث ناامنی ۳۷۳ کودک کشته و ۱۰۸۳ کودک دیگر زخمی شدند که نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش یافته است.

این کمیسیون افزود که امسال ۳۷ درصد از غیرنظامیان در بم های کنار جاده ای، ۳۰ درصد در کشتارهای هدفمند، ۱۸ درصد در حملات راکتی، ۷ درصد در واقعات بیش بینی شده، ۴ درصد در حملات هوایی و ۱ درصد در حملات انتحاری کشته شدند.

در این گزارش همچنان آمده است که ۵۶ درصد تلفات غیرنظامیان توسط طالبان، ۲۲ درصد توسط عاملان ناشناس، ۱۵ درصد توسط نیروهای دولتی و ۷ درصد توسط داعش انجام شده است.

کمسیون حقوق بشر افزود که ۴۰ درصد تلفات غیرنظامیان در منطقه جنوب غربی افغانستان و ۱۸ درصد در منطقه مرکزی ثبت شده است.

جلوگیری از «فاجعه انسانی»

این کمیسیون از سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی خواست تا برای جلوگیری از "فاجعه انسانی" در وضعیت کنونی از تمام امکانات موجود برای پایان دادن به درگیری استفاده کنند.

کمیسیون حقوق بشر همچنان از طالبان خواست تا با مذاکرات صلح موافقت کرده و زمینه را برای آتش بس دائمی فراهم کنند. کمسیون مستقل حقوق بشر از این گروه خواسته است تا با بازداشت شده گان، مطابق با اصول حقوق بشر رفتار کنند و از محاکمات صحرایی خود داری نمایند.

در همین حال، یوناما یا نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان روز دوشنبه گذشته ۲۶ جولای با انتشار گزارشی اعلام کرد که در شش ماه اول سال جاری شمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان به ۵۱۸۳ تن رسیده است. از این رقم ۱۶۵۹ تن کشته و ۳۲۵۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این سازمان به شدت اظهار نگرانی کرده است که در صورت تشدید عملیات جنگی در مناطق پرجمعیت شهری، پیامدهای آن برای غیرنظامیان به فاجعه منجر گردد.

مهاجرت و آواره گی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که بیش از ۲۰۰ هزار تبعه افغان در سال جاری به دلیل درگیری ها و نا امنی های داخلی مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

چندی پیش، سازمان ملل متحد گفته بود که جنگ و ناامنی امسال ۲۷۰ هزار شهروند افغان را مجبور به ترک خانه های خود کرده است. به گفته این آژانس، شمار بیجاشده گان داخلی به ۳،۵ میلیون تن رسیده است.

در همین مورد: مهاجرت غیرقانونی افغان ها به ایران و پاکستان افزایش یافته است

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد نسبت به موج مهاجرت از افغانستان هشدار داده و گفته است که پاکستان و ایران مرزهای خود را به روی افغان ها بسته اند بنابراین مردم سعی می کنند از مرزها به صورت غیرقانونی عبور کنند. این آژانس می افزاید که با افزایش خشونت ها در افغانستان، حرکت مردم به سمت مرز افزایش یافته است.

 

در همین زمینه

Webpack App