لیتوانیا در حال ساخت دیوار در مرز با بلاروس است. عکس: رویترز
لیتوانیا در حال ساخت دیوار در مرز با بلاروس است. عکس: رویترز

مقامات لیتوانیا روز سه شنبه گفتند اقداماتی را برای عقب راندن مهاجرانی که از بلاروس وارد خاک این کشور می شوند انجام داده اند. سازمان های غیردولتی این اقدامات را محکوم کرده و آن را نقض حقوق بشر می دانند.

روستاماس لیوباجواس فرمانده مرزی لیتوانیا روز سه شنبه سوم اگست به رسانه ها گفت که تیم های آنها برای عقب راندن مهاجران غیرقانونی شروع به کار کرده اند. وی افزود: « کسی که تصمیم وارد شدن غیرقانونی به خاک این کشور را داشته باشد، از ورود وی خودداری شده و به نزدیکترین مرکز بازرسی مرزی بین المللی هدایت می شود.»

فرمانده مرزی افزود که در آن روز حدود ۱۸۰ مهاجر به بلاروس بازگردانده شدند. وی همچنان تصریح کرد که نیروهای آنها می توانند اقدامات بازدارنده ای را در برابر کسانی انجام بدهند که به گونه غیرقانونی از مرز عبور می کنند.

در همین زمینه: لیتوانیا به دلیل افزایش مهاجران از مرز بلاروس، وضعیت اضطراری اعلام کرد

بر اساس فرمان وزارت کشور که از سوم اگوست اجرایی شد، نیروهای مرزی این لیتوانیا اجازه دارند تا با قدرت اجباری برای اخراج مهاجران غیرقانونی از خاک این کشور استفاده کنند.

از سوی دیگر، سازمان های غیردولتی این اقدام دولت لیتوانیا در برابر مهاجران را محکوم کرده و آن را نقض حقوق بشر می دانند.

بر اساس گزارش آژانس خبری فرانسه، اکویل کریسکیونت محقق سازمان تنوع و توسعه در فرانسه گفت: "بلاروس یک کشور امن نیست زیرا حقوق بشر در آن نقض می شود.»

مهاجرت از طریق بلاروس: کمیسار اتحادیه اروپا از اقدام پرخاشگرانه سخن گفت

از ابتدای سال جاری، تعداد پناهجویانی که وارد لیتوانیا شده اند به ۴۰۰۰ نفر می رسد که بیشتر آنها عراقی هستند. در سال ۲۰۲۰ تنها ۸۱ پناهجو در این کشور ثبت و راجستر شده اند.

چندی قبل، در ١٣ جولای، پارلمان لیتوانیا لایحه ای را تصویب کرد که اجازه بازداشت پناهجویان را می دهد. از سوی دیگر حق تجدیدنظر پناهجویانی که قبول نشدند، محدود می شود. در ضمن اکثر حقوق اعطا شده به مهاجران که درخواست شان رد شده است، مانند حق مترجم یا حق دریافت اطلاعات در مورد وضعیت آنها و مراحل دیگر پناهندگی محدود می گردد.

لیتوانیا بلاروس را متهم می کند که به پناهجویان اجازه ورود به این کشور را داده است. در ماه اگست ۲۰۲۰، الکساندر لوکاشنکو مجدداً به عنوان رئیس جمهور لیتوانیا انتخاب شد. اما کشورهای اروپایی نتایج این انتخابات را تقلبی خوانده اند. لوکاشنکو سپس با اعمال خشونت علیه معترضان ضد انتخابات، رقیب اصلی خود را مجبور کرد تا به لیتوانیا فرار کند.

درخواست اتحادیه اروپا از عراق: جلو پرواز مهاجران از بغداد به بلاروس گرفته شود

مقامات لیتوانیا می گویند که رژیم دیکتاتور الکساندر لوکاشنکو، اکثر مهاجران را پس از بازداشت در مینسک به سمت لیتوانیا می فرستتد.

چند روز قبل، سربازان لیتوانیایی ایجاد دیوار را در مرز با بلاروس برای جلوگیری از هرگونه نفوذ به این کشور آغاز کردند.

لیتوانیا که از جمله کشورهای بالتیک عضو اتحادیه اروپا و ناتو به شمار می‌رود در این اواخر با موجی از مهاجران خاورمیانه از جمله افغان ها و افریقای شمالی روبروست که از مرزهای بلاروس وارد این کشور می‌شوند.

 

در همین زمینه