کشتی «اوشین وایکینگ» متعلق به سازمان «اس او اس مدیترانه» است./عکس: Twitter / @SOSMedFrance
کشتی «اوشین وایکینگ» متعلق به سازمان «اس او اس مدیترانه» است./عکس: Twitter / @SOSMedFrance

روز شنبه دو کشتی «اوشین وایکینگ» و «سی واچ 3» که حامل مهاجران نجات یافته بودند، اجازه یافتند در ایتالیا لنگر بیاندازند. شمار سرنشینان این دو کشتی به بیش از ۸۰۰ تن می رسید.

سازمان «اس او اس مدیترانه» روز یکشنبه گفت، کشتی «اوشین وایکینگ» با ۵۴۹ مهاجر در یکی از بندرهای ایتالیا لنگر انداخت.

روز شنبه به این کشتی اجازه داده شد که در پوزالو، در جنوب شرق جزیره سیسیلی لنگر بیاندازند. پرسونل این کشتی و مهاجران پیش از این چند روز در بحر انتظار کشیدند تا این که مقام های ایتالیایی پس از بدترشدن شرایط در کشتی، یک بندر امن را به آن ها اختصاص دادند.

ماموران امدادگر قبلا شماری از مهاجران را به خاطر مشکلات عاجل طبی از کشتی خارج کرده بودند. این پناهجویان طی چند عملیات مختلف در بخش مرکزی بحیره مدیترانه نجات داده شدند.

مهاجران از سواحل لیبیا و تونس سعی می کنند با استفاده از قایق های پرازدحام و نامناسب و از طریق مسیرهای دریایی خطرناک خود را به کشورهای اتحادیه اروپا برسانند.

در نخستین ساعات روز شنبه، کشتی «سی واچ 3» با ۲۵۷ مهاجر نجات یافته به بندر تراپانی در غرب سیسیلی رسید. کشتی نامبرده متعلق به سازمان «سی واچ» است که در برلین مستقر است.

به گفته سازمان های «اس او اس مدیترانه» و «سی واچ» مهاجران در دو کشتی «اوشین وایکینگ» و «سی واچ 3» به شدت خسته بودند و علائم مشکلات روانی در برخی از آن ها بروز کرده بود.

وزارت داخله ایتالیا تا به حال در سال روان بیش از ۳۰ هزار و ۳۰۰ مهاجر را ثبت کرده که با قایق به این کشور آمده اند. به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته دو برابر شده است.

بسیاری از مهاجران به جزیره ایتالیایی لامپدوسا می رسند که بین مالتا و تونس قرار دارد. ایتالیا خواهان کمک کشورهای دیگر اتحادیه اروپا و تقسیم مهاجران در میان آن ها است.

 

در همین زمینه