یکی از ترجمانان افغان نیروی های آلمانی در شمال افغانستان
یکی از ترجمانان افغان نیروی های آلمانی در شمال افغانستان

بسیاری از کارمندان محلی سابق اردوی آلمان در افغانستان هنوز نتوانسته اند به آلمان سفر کنند. با پیشروی طالبان، زمان برای بیرون کشیدن آنها از افغانستان بسیار محدود شده است.

شماری از افغان های که برای اردو و پولیس آلمان در افغانستان کار می کردند، با خانواده های به آلمان انتقال یافته و در حال حاضر در امن به سر می برند. شمار مجموعی آنها تا روز جمعه (۶ آگست) دقیقاً ۱ هزار و ۳۶۲ تن گفته شده است. حکومت آلمان وعده داده است که کارکنان محلی اش را می پذیرد، زیرا در افغانستان افغان های که در گذشته با نهادهای غربی همکاری داشتند به عنوان "خاین" شدیدا در معرض خطر خشونت از سوی طالبان قرار دارند.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آلمان این هفته در برلین اعلام کرد که بیش از نیمی از افراد که شرایط پذیرش را داشته اند به آلمان انتقال یافته اند. تا کنون، این دفتر حدود ۲۴۰۰ ویزا صادر کرده است. اما در حال حاضر حدود هزار کارمند محلی و خانواده های شان در افغانستان هستند. برای این کارمندان یک محل تماس در دفتر سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در کابل وجود دارد که می توانند از طریق ایمیل یا تلفون نیز به این دفتر دسترسی پیدا کنند. بخش ویزای سفارت آلمان در کابل به دلیل وضعیت بد امنیتی تا اطلاع ثانوی بسته خواهد ماند.

مراحل اخذ ویزا سه ماه به طول می انجامد

برای مارکوس گروتیان، رئیس انجمن "شبکه حمایتی کارگران محلی افغان"، این خبر فقط تا حدی مثبت است. گروتیان در مصاحبه با دویچه وله گفت: «در کابل، تعداد بیشتری از کارمندان محلی منتظر ورود به آلمان هستند.» او در ادامه گفته است که اما امید آنها (کارمندان محلی) روز به روز کمتر می شود. گروتیان می گوید دو ماه است که هیچ پروسه جدید برای ویزا آغاز نشده است. او در ادامه می گوید: «اگر در نظر بگیرید که چنین روندی معمولاً سه ماه یا در شرایط تسریع شده ممکن است دو ماه به طول انجامد، بعد وضعیت ناامید کننده بسیاری از مردم را می توانیم درک کنیم.»

گروتیان می افزاید اگرچه در حال حاضر دفتر سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در کابل به عنوان نقطه تماس کسانی است که به دنبال حمایت هستند، اما فقط فورمه ها در آنجا پذیرفته می شوند. به قول وی تا کنون حتی یک پروسه ویزا هم آغاز نشده است و زمانی که بررسی ها به پایان برسند، طالبان به احتمال زیاد حتی بیشتر پیشرفت خواهند داشت. بنابرین شرایط برای کارکنان محلی بیشتر خطرناک خواهد بود.

طالبان بخش های وسیعی از افغانستان را تحت کنترول خود درآورده اند

طبق گزارش مجله "Long War Journal"، طالبان در پایان ماه جولای امسال ۲۲۳ ولسوالی از ۴۰۷ ولسوالی را تحت کنترول داشتند. تا آن زمان، ۷۴ ولسوالی تحت کنترول حکومت باقی مانده بود و در ۱۱۰ ولسوالی دیگر درگیری ها جریان داشت. به روز سه شنبه (۳ آگست ۲۰۲۱) چند جنگجوی طالبان به مهمانخانه بسم الله محمدی سرپرست وزارت دفاع در مرکز کابل حمله کردند. طالبان به این ترتیب بار دیگر توانایی خود در حملات خونبار را نشان دادند. در این حمله ۱۳ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. محمدی که از این حمله جان به سلامت برد، فقط در ماه جون امسال به عنوان عضو کابینه منصوب شد. سلف او مجبور شد پست خود را ترک کند زیرا او نتوانسته بود با پیشروی طالبان به طور موثر مبارزه کند.

در همین حال حملات طالبان بالای مقامات بلند پایه دولتی در کابل ادامه دارد. دوا خان مینه پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان در جریان نماز جمعه (۶ آگست ۲۰۲۱) کشته شد. طالبان مسئولت این قتل را به دوش گرفتند.

رفتار خشونت آمیز و بی رحمانه طالبان در جدیدترین گزارش شش ماهه نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز ثبت شده است. بر این اساس، در نیمه اول سال ۲۰۲۱، بمب های خود ساز که توسط "نیروهای ضد دولتی" مورد استفاده قرار گرفته است، عامل اصلی کشته و زخمی شدن غیرنظامیان در افغانستان بوده است. در درجه دوم "درگیری های زمینی" و پس از آن "کشتار هدفمند توسط نیروهای ضد دولتی" قرار دارند.

یکی از ترجمانان محلی اردوی آلمان در شمال افغانستان
یکی از ترجمانان محلی اردوی آلمان در شمال افغانستان

کارمندان محلی که تا سال ۲۰۱۸ با نهاد های آلمانی همکاری کرده اند شامل روند انتقال به آلمان نمی شوند

برای کارمندان محلی نیرو های آلمانی در افغانستان، شرایط به طور چشمگیری خطرناک شده است. این امر به ویژه در مورد تقریبا ۳۵۰ نفر که بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ برای اردوی آلمان کار می کردند صدق می کند.

وینفرد نختوای، سیاستمدار امور دفاعی حزب سبزهای آلمان که عضو بوندستاگ یا پارلمان آلمان در سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۹ بود می گوید: "هیچیک از این افراد تا هنوز ویزا بدست نیاورده است". او در ادامه می گوید که احتمالا در این میان شماری از این گروه کارمندان محلی درخواست های شانرا ارائه کرده اند اما با مشکلی که مواجه می شویم این است که ظاهراً این دفتر هنوز آماده برای کار نشده است. گروتیان می گوید، علاوه بر این کارمندان محلی، گروه دیگری نیز وجود دارد: "یعنی کارکنان محلی که تا سال ۲۰۱۸ برای وزارت خارجه یا وزارت فدرال همکاری های اقتصادی و انکشافی کار کرده بودند." این کارمندان حدود ۲۰۰۰ نفر هستند که به دلیل معیارهای فعلی انتخاب، شرایط به دست آوردن ویزای آلمان را ندارند.

سایر کارکنان مانند آشپزها، رانندگان یا کارگران فنی بعنوان کارمندان فرعی یا کارگرانی که از طریق شرکت ها وارد کار شده اند، نیز نمی توانند در این روند داخل باشند. مارکوس گروتیان می گوید اما این ضروری است. زیرا خطر برای این گروه به اندازه دیگر کارمندان محلی بزرگ است. طالبان بر اساس قرارداد کاری بین افراد فرقی نمی گذارند، بلکه بر اساس این که آیا به وسیله آنها به نیروهای غربی کمک شده است یا خیر. کارمندان سابق سازمان های بین المللی مانند ناتو نیز احتمالاً بی بهره خواهند ماند. نختوای می گوید که اگرچه ناتو به طور رسمی پذیرش این نیروها را اعلام کرده است، اما فراتر از این هیچ اقدامی تا حال روی دست نگرفته است.

در اصل، در بین تصمیم گیرندگان در آلمان این تمایل وجود دارد که میزان مهاجرت ها را تا حدی ممکن پایین نگه دارند. احتمالاً این ترس وجود دارد که با پذیرش کارمندان محلی از افغانستان، گروه های دیگر نیز تشویق شوند که به آلمان بیایند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه