نگهبانان مرزی پولند روز دوشنبه ۹ اگست گفتند که در روزهای اخیر ۳۴۹ مهاجر غیرقانونی را هنگام ورود از مرز‌های بلاروس به پولند دستگیر کرده‌اند. عکس از نگهبانان مرزی پولند/ رویترز
نگهبانان مرزی پولند روز دوشنبه ۹ اگست گفتند که در روزهای اخیر ۳۴۹ مهاجر غیرقانونی را هنگام ورود از مرز‌های بلاروس به پولند دستگیر کرده‌اند. عکس از نگهبانان مرزی پولند/ رویترز

مقام‌های پولندی اعلام کردند که طی چند روز گذشته شمار مهاجرانی که از طریق مرزهای بلاروس وارد پولند می‌شوند به گونه بی سابقه‌ای افزایش یافته است. به گفته مقام‌ها این مهاجران عراقی‌ها وافغان‌ها هستند.

نگهبانان مرزی پولند روز دوشنبه ۹ اگست با انتشار خبرنامه‌ای گفتند که از روز جمعه ۶ اگست ۳۴۹ مهاجر غیرقانونی را هنگام ورود از مرز‌های بلاروس به پولند دستگیر کرده‌اند. بر اساس خبرنامه این مهاجران احتمالاً اتباع عراق و افغانستان هستند.

آنا میشلاسکا، سخنگوی اداره حفاظت از مرزهای پولند گفت که این رقم یک افزایش بی سابقه در شمار مهاجرانی محسوب می‌شود که در این اواخر وارد پولند شده‌اند.

در همین زمینه: دو گروه از مهاجران افغان در پولند دستگیر شدند

به گفته این سخنگو، بزرگترین گروه مهاجران که متشکل از ۸۵ نفر بود روز شنبه در منطقه کوژنیتسا توسط نگهبانان مرزی دستگیر شد.

از آغاز سال ۲۰۲۱ نگهبانان مرزی پولند ۸۷۱ مهاجر را در مرزهای بلاروس دستگیر کرده‌اند، در حالی که این رقم در سال قبلی تنها ۱۲۲ مهاجر بود.

در هفته‌های اخیر پولند و لیتوانیا با افزایش جدی شمار مهاجران از طریق مرزهای بلاروس مواجه شده‌اند به گونه‌ای که هردو کشور هفته گذشته از اتحادیه اروپا خواستار کمک در این زمینه شدند.

مقام‌های لیتوانیا الکساندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس را به استفاده ابزاری از مهاجران برای مقابله با تحریم‌های اتحادیه اروپا متهم می‌کنند. پولند نیز گفته است که مینسک تلاش دارد با استفاده از مهاجران، به پناهندگی یک تن از ورزشکاران این کشور به پولند در پایان بازیهای المپیک توکیو، واکنش نشان دهد.

در همین زمینه: ۱۷۱ مهاجر در مرزهای لیتوانیا با بلاروس دستگیر شدند

قرار است پارلمان لیتوانیا امروز طی یک جلسه فوق العاده، اقدامات برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی از جمله طرح ساخت یک دیوار درمرزهای مشترک با بلاروس را بررسی کند.

اتحادیه اروپا به روز ۱۸ اگست پاسخ خود به درخواست کمک از سوی پولند و لیتوانیا را اعلام خواهد کرد اما رئیس جمهور بلاروس روز دوشنبه گفت که با هرگونه اقدامی علیه کشورش، مقابله خواهد کرد.

 

در همین زمینه