عکس آرشیف: مهاجران اخراج شده افغان در میدان هوایی کابل، سال ۲۰۱۹. عکس: M. Kappeler/picture-alliance
عکس آرشیف: مهاجران اخراج شده افغان در میدان هوایی کابل، سال ۲۰۱۹. عکس: M. Kappeler/picture-alliance

شش کشور اروپایی با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواهان ادامه اخراج مهاجران رد شده افغان به کشور شان شدند. این در حالیست که دولت افغانستان به دلیل تشدید ناامنی‌ها خواستار توقف اخراج ها شده است.

حکومت‌های آلمان، یونان، بلژیک، دنمارک، اتریش و هالند روز ۵ اگست در نامه‌ای رسمی از مقام‌های اجرایی اروپا خواستند در مفاهمه با دولت افغانستان اخراج پناهجویان رد شده افغان به این کشور ادامه یابد.

در همین زمینه: وزیر داخله آلمان روی ادامه اخراج پناهجویان افغان تأکید می کند

این کشورها در بخشی از نامه شان نوشته‌اند: «توقف اخراج‌ها یک پیام اشتباه است و تعداد بیشتری از افغان‌ها را تشویق خواهد کرد تا برای رفتن به اروپا کشور شان را ترک کنند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشورهای امضا کننده نامه از کمیسیون اروپا درخواست کرده‌اند تا گفتگوها درباره مسایل مربوط به مهاجران افغان از جمله چگونگی ادامه اخراج‌ها را با دولت افغانستان پیگیری کند.

این کشورها همچنین درخواست کرده‌اند که اتحادیه اروپا کمک‌های خود به پاکستان و ایران را افزایش دهد تا این دو کشور همسایه خدمات بهتری را برای مهاجران انجام دهند.

کشورهای یاد شده در نامه خود یادآوری کرده‌اند که از سال ۲۰۱۵ به این سو حدود ۵۷۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند. بر بنیاد نامه، در سال ۲۰۲۰ شمار پناهجویان افغان در اتحادیه به ۴۴ هزار تن می‌رسید.

«در وضعیت کنونی، فکر نمی کنم عملیات اخراج اجباری واقعاً ادامه یابند»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلندپایه اروپایی گفته است که دولت افغانستان چندی پیش طی نامه‌ای به اتحادیه اروپا خبر داده بود که عملیات پذیرایی از مهاجران رد شده را برای سه ماه آینده متوقف کرده است و در چنین شرایطی، احتمال کمی برای ادامه اخراج‌ها وجود داشت.

این مقام اروپایی گفت: «در وضعیت کنونی، من فکر نمی کنم عملیات اخراج اجباری واقعاً ادامه یابند.»

در همین زمینه: دادگاه حقوق بشر اروپا مانع اخراج یک پناهجوی افغان از اتریش شده است

به گفته این مقام اروپایی، از آغاز سال جاری تا کنون اتحادیه اروپا ۱۲۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان برگردانده است که از این جمله ۲۰۰ تن به صورت اجباری اخراج شده‌اند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز داوطلبانه برگشته‌اند.

تاکید وزارت امور مهاجرین بر توقف اخراج‌ها

دولت افغانستان و تعدادی از سازمان‌های حمایت از مهاجران از کشورهای اروپایی خواسته‌اند که به دلیل شدت جنگ‌ها روند اخراج افغان‌ها را متوقف کنند.

روز دوشنبه ۹ اگست مهر خدا صبار، رئیس اداره اضطراری وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به مهاجر نیوز گفت که تشدید جنگ‌ها باعث شده عملاً تعدادی از جوانان برای بیرون رفتن از کشور تلاش کنند.

او در ادامه گفت: «من بار دیگر تاکید می‌کنم که وضعیت در افغانستان وخیم شده و ما نگران هستیم که افغان‌ها را با زور از اروپا اخراج کنند. ما می‌خواهیم که تا ایجاد یک تفاهم سیاسی با طالبان، اخراج افغان‌ها متوقف گردد.»

بیشتر بخوانید: «اخراج به افغانستان باید متوقف شود»

 

در همین زمینه