عکس آرشیف: اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان
عکس آرشیف: اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان

آلمان و هالند اعلام کردند که به دلیل تشدید جنگ‌ها میان نیروهای دولتی و گروه طالبان، اخراج مهاجران افغان به کشور شان را به حال تعلیق درآورده‌اند. به این ترتیب هردو کشور، خود را از جمع شش کشوری که خواهان ادامه اخراج افغان‌ها شده بودند، کنار کشیدند.

روز سه شنبه اعلام شد که شش کشور اروپایی شامل آلمان، یونان، بلژیک، دنمارک، اتریش و هالند با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواهان ادامه اخراج مهاجران رد شده افغان به کشور شان شده‌اند

در همین زمینه: شش کشور اروپایی خواهان ادامه اخراج مهاجران افغان شدند

روز چهارشنبه ۱۱ اگست اما سخنگوی وزارت داخله آلمان در تویتر اعلام کرد که این کشورتصمیم گرفته «به دلیل تحول وضعیت امنیتی» در افغانستان اخراج مهاجران رد شده افغان به این کشور را متوقف کند.

وزیر عدلیه و امنیت هالند نیز در یک تصمیم مشابه از تعلیق اخراج‌ها به افغانستان خبر داد و گفت: «وضعیت در افغانستان در حال تغییر است و رویدادهای پیشرو چنان مبهم هستند که من تصمیم گرفتم دستور اصلاح تصمیم اخراج‌ها به افغانستان را بدهم.»

او در نامه‌ای عنوانی پارلمان هالند نوشت که بر اساس تصمیم جدید، اخراج مهاجران افغان به کشور شان برای مدت شش ماه متوقف خواهد شد.

به گفته وزیر عدلیه هالند، در جریان شش ماه گذشته هیچگونه اخراج اجباری به افغانستان انجام نشده و برای شش ماه آینده نیز چنین برنامه‌ای پیش بینی نشده است.

اخراج اجباری پناهجویان افغان همواره از سوی تعدادی از احزاب سیاسی و سازمان‌های دفاع از پناهجویان مورد انتقاد قرار گرفته است.

در همین زمینه: «اخراج به افغانستان باید متوقف شود»

دولت افغانستان در ماه جولای از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کرده بود اخراج پناهجویان افغان را برای مدت سه ماه متوقف کنند. در آن زمان تنها سویدن و فنلند به این درخواست پاسخ مثبت دادند. ناروی هم تصمیم مشابهی را اتخاذ کرد اما این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست.

 به گفته یک مقام اروپایی، از آغاز سال جاری تا کنون اتحادیه اروپا ۱۲۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان برگردانده است که از این جمله ۲۰۰ تن به صورت اجباری اخراج شده‌اند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز داوطلبانه برگشته‌اند.

در هفته‌های اخیر وضعیت در افغانستان تغییر کرده و چشم انداز خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان تا پایان ماه اگست، طالبان را به حمله به شهرها و روستاهای این کشور جسورتر کرده است.

روز یکشنبه گذشته جنگجویان طالبان شهر قندوز در شمال شرق افغانستان را تصرف کردند و به این ترتیب شمار شهرهای بزرگ تسخیر شده توسط این گروه به ۹ شهر رسید.

 

در همین زمینه