دولت افغانستان در ماه جولای خواهان توقف اخراج‌ها از  اتحادیه اروپا شده بود. عکس تزئینی از  پیکچر الیانس
دولت افغانستان در ماه جولای خواهان توقف اخراج‌ها از اتحادیه اروپا شده بود. عکس تزئینی از پیکچر الیانس

بعد از آلمان و هالند، سوئیس هم اعلام کرد که به دلیل تشدید ناامنی‌ها در افغانستان اخراج پناهجویان افغان به این کشور را متوقف کرده است. پیشتر، سویدن، ناروی و فنلند هم اخراج افغان ها را متوقف کرده بودند.

اداره امور مهاجرت سوئیس روز چهارشنبه ۱۱ اگست اعلام کرد که به دلیل تشدید جنگ‌ها در افغانستان اخراج پناهجویان رد شده افغان به این کشور را متوقف کرده است.

این اداره در پیامی در صفحه تویترش نوشت: «اداره امور مهاجرت سوئیس به دلیل تحول وضعیت در افغانستان تا دستور جدید اخراج‌ها به این کشور را متوقف می کند.» در ادامه این پیام گفته شده که تنها روند اخراج افراد مجرم ادامه خواهد یافت.


تصمیم اداره امور مهاجرت سوئیس در حالی اعلام شده که روز سه شنبه این هفته شش کشور عضو اتحادیه اروپا خواهان ادامه اخراج‌ها به افغانستان شدند. یک روز بعدتر، آلمان و هالند، که شامل این کشورها بودند، از موضع خود عقب نشینی کردند و گفتند به دلیل تحول وضعیت در افغانستان اخراج‌ها را متوقف کرده‌اند.

در همین باره: آلمان و هالند روند اخراج پناهجویان افغان را متوقف کردند

دولت افغانستان در ماه جولای از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کرده بود اخراج پناهجویان افغان را برای مدت سه ماه متوقف کنند. در آن زمان تنها سویدن و فنلند به این درخواست پاسخ مثبت دادند.

روز دوشنبه این هفته، مهر خدا صبار، رئیس امور اضطراری وزارت مهاجرین و عودت کنندگان در گفت وگو با مهاجر نیوز با ردیگر خواهان توقف اخراج ها به افغانستان شد.

در روزهای اخیر حملات گروه طالبان در سرتاسر افغانستان به گونه بی سابقه تشدید یافته است. روز پنجشنبه جنگجویان این گروه شهر غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب کابل را تصرف کردند و به این ترتیب مرکز ۱۰ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان تحت کنترول این گروه درآمد.

در همین زمینه: شش کشور اروپایی خواهان ادامه اخراج مهاجران افغان شدند

 

در همین زمینه