مخالفت با اخراج پناهجویان افغان در آلمان. عکس از پیکچر الیانس
مخالفت با اخراج پناهجویان افغان در آلمان. عکس از پیکچر الیانس

فرانسه اعلام کرد که از اوایل ماه جولای اخراج پناهجویان رد شده افغان به کشور شان را متوقف کرده است. به گفته وزارت داخله فرانسه این تصمیم به دلیل تشدید جنگ میان گروه طالبان و نیروهای دولتی اتخاذ شده و پاریس تحولات افغانستان را از نزدیک تحت نظر دارد.

یک روز بعد از آن که آلمان، هالند و سوئیس از توقف اخراج پناهجویان رد شده افغان به کشور شان خبر دادند، وزارت داخله فرانسه روز پنجشنبه ۱۲ اگست با انتشار خبرنامه‌ای گفت که پاریس از اوایل ماه جولای این تصمیم را عملی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در خبرنامه آمده است: «با درنظرداشت وضعیت امنیتی در افغانستان فرانسه از اوایل ماه جولای اخراج‌ها به این کشور را متوقف کرده است.»

در روزهای اخیر حملات گروه طالبان در سرتاسر افغانستان به گونه بی سابقه تشدید یافته است. روز پنجشنبه جنگجویان این گروه شهر غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب کابل را تصرف کردند و به این ترتیب مرکز ۱۰ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان تحت کنترول این گروه درآمد.

وزارت داخله فرانسه افزوده است که حکومت این کشور در پیوند با سایر کشورهای اروپایی «تحول وضعیت» در افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد.

فرانسه در ۱۳جولای به شهروندان این کشور در افغانستان دستور داده بود به دلیل «تحولات امنیتی» در این کشور با یک پرواز اختصاصی افغانستان را ترک کنند.

دو روز پیشتر از این تصمیم فرانسه (۱۱جولای) دولت افغانستان از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کرد به دلیل تشدید ناامنی‌ها اخراج پناهجویان رد شده به این کشور را برای سه ماه متوقف کنند.

روز سه شنبه شش کشور آلمان هالند، یونان، اتریش، بلژیک و دنمارک از کمیسیون اروپا خواستند اخراج‌ها به افغانستان ادامه یابد اما یک روز بعدتر آلمان و هالند از مواصع خود عقب نشینی و توقف اخراج‌ها را اعلام کردند.

در سال ۲۰۲۰، مهاجران افغان در فرانسه بزرگترین گروه پناهجویان را تشکیل می‌دادند و ۱۰۳۶۵ درخواست پناهندگی از سوی آنان در فرانسه ثبت شده بود. بر اساس آخرین گزارش اداره پناهندگی فرانسه (اوفپرا) حدود ۶۰ درصد این درخواست‌ها پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند.

در همین زمینه: آلمان وهالند اخراج مهاجران رد شده افغان به کشور شان را متوقف کردند

 

در همین زمینه