یک پناهجوی اخراج شده افغان با خانواده‌اش در میدان هوایی کابل (عکس آرشیف)
یک پناهجوی اخراج شده افغان با خانواده‌اش در میدان هوایی کابل (عکس آرشیف)

دنمارک اعلام کرد که به درخواست دولت افغانستان، اخراج پناهجویان رد شده افغان به این کشور را تا ماه اکتوبر متوقف می‌کند. به دنبال تشدید حملات طالبان در روزهای اخیر، چندین کشور اروپایی از توقف اخراج‌ها به افغانستان خبر داده‌اند.

حکومت دنمارک روز پنجشنبه ۱۲ اگست با انتشار خبرنامه‌ای گفت که اخراج پناهجویان رد شده افغان به کشور شان را تا ۸ اکتوبر متوقف می‌کند.

بر اساس خبرنامه، در ماه جولای حکومت افغانستان طی یادداشتی به دنمارک خبر داده که پذیرش پناهجویان رد شده را برای سه ماه متوقف کرده است.

حکومت دنمارک در خبرنامه اش گفته است: «بر اساس تصمیم حکومت افغانستان ما عملاً نمیتوانیم اخراج‌های اجباری را قبل از ۸ اکتوبر انجام بدهیم زیرا حکومت افغانستان باید با پذیرش افراد اخراج شده موافقت کند.»

حکومت دنمارک همچنین اعلام کرده است که ۴۵ تن از افغان‌هایی را که با دنمارک کار می‌کردند به این کشور انتقال دهد.

دنمارک از جمله شش کشوری بود که چند روز پیش در نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواهان ادامه اخراج‌ها به افغانستان شده بودند. در روزهای گذشته، آلمان و هالند که از امضاکنندگان نامه بودند از درخواست خود عقب نشینی کردند و گفتند که به دلیل تحولات امنیتی در افغانستان، اخراج‌ افغان‌ها را متوقف کرده‌اند.

اتریش، یونان و بلژیک از دیگر امضاکنندگان درخواست ادامه اخراج‌ها هستند. روز چهارشنبه، وزیر امور مهاجرت یونان گفت که توقف اخراج‌ها به افغانستان افغان‌ها را تشویق خواهد کرد که برای مهاجرت به اروپا تلاش کنند.

به گفته یک مقام اروپایی، از آغاز سال جاری تا کنون اتحادیه اروپا ۱۲۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان برگردانده است که از این جمله ۲۰۰ تن به صورت اجباری اخراج شده‌اند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز داوطلبانه برگشته‌اند.

در همین زمینه: شش کشور اروپایی خواهان ادامه اخراج مهاجران افغان شدند

 

در همین زمینه