مهاجران در افغانستان/عکس از: DW/S.Tanha
مهاجران در افغانستان/عکس از: DW/S.Tanha

البانیا و کوزوو می خواهند بنا به خواهش ایالات متحده امریکا مهاجرانی را به صورت موقت قبول کنند که به خاطر پیشروی طالبان در کشورشان در خطر هستند. این مهاجران قرار است بعدا به ایالات متحده امریکا انتقال داده شوند.

ادی راما، نخست وزیر البانیا و ویوسا عثمانی، رئیس جمهور کوزوو روز یکشنبه در فیس بوک نوشتند که درخواست ایالات متحده امریکا مبنی بر پذیرش پناهجویان افغان را برآورده می کنند. در ادامه پیام راما، نخست وزیر البانیا در فیس بوک آمده است، ما به عنوان عضو ناتو موظف به همبستگی هستیم.

او افزون براین تاکید کرد که کمک به پناهجویان در کشورش سنت طولانی دارد. به طور مثال کشورش در قرن بیستم یهودی هایی را پذیرفت که از دست نازی ها فرار کرده بودند. البانیا از سال ۲۰۰۹ به عضویت پیمان ناتو درآمده است.

عثمانی، رئیس جمهور کوزوو نوشت: «هیچ کس بهتر از ما (مردم کوزوو) نمی داند که اخراج و به اجبار بیرون رانده شدن از مناطقی که مردم در آن جا بزرگ شده اند، چه معنایی دارد.»

کوزوو بخشی از یوگسلاوی سابق است که در سال ۲۰۰۸ و پس از یک جنگ خونین علیه قدرت مرکزی در بلگراد اعلام استقلال کرد. کوزوو تا به حال توسط ۱۱۵ کشور که بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شمول آن ها هستند، به رسمیت شناخته شده است.

 

در همین زمینه