جمعیتی از افغان‌ها در فرودگاه کابل که می‌خواستند سوار هواپیمای نظامی امریکایی شوند. (۱۶ آگست ۲۰۲۱)
جمعیتی از افغان‌ها در فرودگاه کابل که می‌خواستند سوار هواپیمای نظامی امریکایی شوند. (۱۶ آگست ۲۰۲۱)

چند روز بعد از تصرف کابل به دست طالبان، انگلستان اعلام کرد که در سال‌های آینده حدود ۲۰ هزار افغان را به عنوان پناهنده خواهد پذیرفت. در سال اول حدود پنج هزار مهاجر شامل این روند خواهند شد. همزمان انگلستان تلاش دارد با تحکیم مرزهای مشترک خود با فرانسه در کانال مانش، مانع ورود مهاجران به این کشور گردد.

طرح جدید انگلستان برای پذیرفتن ۲۰ هزار پناهجوی افغان چند روز بعد از آن اعلام شده که گروه طالبان کنترول شهر کابل را به دست گرفته است.

به گفته مقام‌های انگلیسی، روند پذیرایی از این افراد چندین سال را در بر خواهد گرفت و در سال اول ۵۰۰۰ پناهجو از آن مستفید خواهند شد.

گفته شده در گام نخست زنان و دختران و اقلیت‌های مذهبی که بیشتر از همه در معرض تهدید قرار دارند، اولویت خواهند داشت.

انگلستان همچنین در چارچوب برنامه انتقال و کمک به مردم افغانستان، به ۵۰۰۰ مترجم و همکار محلی این کشور در افغانستان زمینه اقامت را فراهم خواهد ساخت.

پریتی پاتل، وزیر داخله انگلستان گفت که کشورش نمی‌تواند به تنهایی به پناهجویان افغان کمک کند و دیگر کشورها نیز باید اقدام کنند.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان شب سه شنبه با جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در مورد وضعیت افغانستان و کمک به پناهجویان افغان گفتگو کرد.

بوریس جانسون گفت که کشورش «مرهون» کسانی است که تلاش کرده‌اند طی بیست سال گذشته افغانستان جای بهتری باشد. او گفت: «بسیاری از آن‌ها مخصوصاً زنان حالا به کمک فوری ما نیاز دارند.»

در همین زمینه: تلاش‌های جداگانه کشورهای اروپایی برای انتقال همکاران محلی شان از افغانستان

انتقاد از ناکافی بودن طرح اعلام شده

شماری از مقام‌های بریتانیایی از طرح اعلام شده انتقاد کرده و آن را ناکافی خوانده‌اند.

توبای الوود، نماینده محافظه کار و رئیس کمیته دفاعی انگلستان به روزنامه دیلی میرور گفت که پذیرفتن ۵۰۰۰ تن در سال نخست «پاسخ نامناسبی است زیرا تهدید خیلی بزرگ تر از آن است.»

مقام‌های بریتانیایی قبلاً اعلام کرده بودند که روند انتقال مترجمان و همکاران محلی این کشور از افغانستان را تسریع خواهند کرد. از جمله این که این افراد خواهند توانست بدون پاسپورت وارد انگلستان شوند.

تلاش بریتانیا برای جلوگیری از ورود مهاجران از طریق کانال مانش

طرح پذیرایی از ۲۰ هزار پناهجو در حالی اعلام شده که شمار زیادی از مهاجران از جمله افغان‌ها بیش از پیش تلاش دارند از شمال فرانسه و از طریق کانال مانش وارد انگلستان شوند.

حکومت انگلستان بارها اعلام کرده که جلو ورود این مهاجران را خواهد گرفت و در این زمینه اقدامات مشترکی را با فرانسه انجام داده است.

در ماه جولای گذشته هردو کشور توافق کردند که برای جلوگیری از عبور قایق‌های مهاجران از کانال مانش نیروها و تجهیزات امنیتی را در مناطق سواحلی فرانسه تقویت کنند.

انگلستان تعهد کرده است که طی سال‌های آینده مبلغ ۶۲،۷ ملیون یورو را برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی و اسکان مهاجران در فرانسه کمک کند.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: فرانسه و بریتانیا همکاری‌ها علیه مهاجرت غیرقانونی را تقویت می‌کنند

 

در همین زمینه