مرز افغانستان و ازبکستان (پل دوستی) بندر حیرتان
مرز افغانستان و ازبکستان (پل دوستی) بندر حیرتان

ازبکستان سعی دارد تا از ورود مهاجرانی که از ترس طالبان از افغانستان فرار می‌کنند، جلوگیری کند. حکومت ازبکستان اعلام کرده است که گزارش‌ها در مورد ۵۸۵ نظامی افغان با ۲۲ طیاره نظامی و ۲۴ هلیکوپتر به این کشور، حقیقت ندارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از مسکو، پس از تصرف قدرت از سوی گروه طالبان در افغانستان، کشور همسایه ازبکستان سعی دارد تا از ورود افغان‌هایی که از ترس طالبان به این کشور پناه می‌برند، جلوگیری کند.

وزارت امور خارجه ازبکستان روز سه شنبه اعلام کرد که بر اساس قوانین ازبکستان، از هرگونه تلاش برای عبور از مرز، مطابق قانون به شدت جلوگیری می‌شود. این جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق در ارتباط با حفاظت از مرزها و وضعیت در سرحد با گروه طالبان در تماس نزدیک قرار دارد.

مقام‌های ازبکستان قبلاً گفته بودند که ۲۲ هواپیمای نظامی و ۲۴ هلیکوپتر در جریان آخر هفته گذشته با ۵۸۵ سرباز افغان به این کشور رفته اند. ۸۴ سرباز افغان نیز از طریق زمینی به این کشور گریخته اند. اما به تازگی لوس سارنوالی این کشور این خبر را رد کرده و خاطرنشان کرد که اظهارات اولیه "بر اساس اطلاعات تأیید شده رسمی مقامات" نبوده است.

هواپیمایی نظامی آلمان در ازبکستان با افراد که از کابل نخست به تاشکند انتقال یافتند و بعدا به آلمان (۱۸ آگست ۲۰۲۱)
هواپیمایی نظامی آلمان در ازبکستان با افراد که از کابل نخست به تاشکند انتقال یافتند و بعدا به آلمان (۱۸ آگست ۲۰۲۱)

همچنین لوی سارنوال ازبکستان گزارش داده بود که ۱۵۸ غیرنظامی از مرزهای این کشور به طور غیرقانونی عبور کرده اند.

 یک طیاره نظامی افغان نیز در قلمرو ازبکستان هدف قرار گرفته و سرنگون شده است. مقام‌های ازبکستان این رویداد را تائید کرده و گفته اند که این هواپیمای نظامی به گونه غیرقانونی وارد فضای این کشور شده بود. مقام‌های ازبکستان گفته اند که در این رویداد کسی کشته نشده است.

به گفته وزارت خارجه ازبکستان، این کشور می‌خواهد روابط دوستانه و همسایگی خوب خود را با افغانستان حفظ کند. این وزارت گفت که نمی‌خواهد در امور داخلی کشور همسایه دخالت کند و امیدوار است که تغییر قدرت در افغانستان بر اساس "نورم‌های عامه به رسمیت شناخته شده حقوق بین الملل" و صلح آمیز باشد.

در چند هفته گذشته، پس از خروج نیروهای خارجی، طالبان تقریباً همه مراکز ولایت‌ها را با سرعت زیادی و در اکثر موارد بدون درگیری تصرف کردند. روز یکشنبه، نیروهای طالبان نیز بدون هیچ جنگی وارد کابل شدند.

 

در همین زمینه