اولین هواپیمای حامل پناهجویان افغان در فرودگاه رواسی شارل دوگل پاریس. عکس از اوفی
اولین هواپیمای حامل پناهجویان افغان در فرودگاه رواسی شارل دوگل پاریس. عکس از اوفی

در چارچوب برنامه فوق العاده فرانسه برای پذیرفتن افغان‌هایی که با به قدرت رسیدن طالبان در معرض خطر قرار دارند، اولین گروه متشکل از ۱۸۴ پناهجوی افغان شام چهارشنبه به فرودگاه رواسی شارل دوگل رسید.

 دیدیه لیشی، مدیر عمومی اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (Ofii) به مهاجر نیوز گفت که این پناهجویان افغان در وضعیتی فوری و استثنایی به فرانسه انتقال داده شده‌اند.

در یک پیام تویتری اداره مهاجرت و ادغام آمده است که کارمندان این اداره «از افغان‌هایی استقبال می‌کنند که بعد از سقوط کابل به فرانسه آمده‌اند.» در پرواز روز چهارشنبه «۱۸۴ پناهجوی افغان شامل ۱۱۰ بزرگسال و ۷۶ کودک وارد فرانسه شدند.» قرار است حدود ۲۰۰ پناهجوی دیگر شام امروز وارد فرانسه شوند.


این دومین هواپیمای فرانسوی است که بعد از تصرف کابل به دست طالبان، پناهجویان افغان و اتباع فرانسوی را از طریق یک دهلیز هوایی با ابوظبی، به فرانسه انتقال می‌دهد. روز دوشنبه یک هواپیمای فرانسوی تعدادی از اتباع فرانسوی را به فرانسه انتقال داد.

مدیر اداره مهاجرت و ادغام فرانسه به مهاجر نیوز گفت که قرار است یک پرواز دیگر از طریق ابوظبی، شام پنجشنبه وارد فرودگاه رواسی در پاریس گردد.

فرانسه از آغاز حملات سراسری طالبان در افغانستان حدود ۸۰۰ تن از افغان‌ها را به این کشور انتقال داده است. به گفته دیدیه لیشی «در فاصله ماه مارچ و جولای ۶۲۴ تن از همکاران محلی ارتش فرانسه» وارد فرانسه شدند.

پناهجویان افغان نخست تحت قرنطین قرار می‌گیرند

او توضیح داد پناهجویانی که تازه وارد فرانسه می‌شوند بیشتر «داکتران، هنرمندان، فعالان فرهنگی و کسانی هستند که به دلایل حرفه‌ای و عقیدتی تحت تهدید طالبان قرار داشتند.» این پناهجویان از نظر موقعیت اجتماعی، مسیری متفاوت نسبت به مهاجرانی دارند که در گذشته و به صورت انفرادی و خصوصی به فرانسه رسیده‌اند.

پناهجویان تازه وارد هنگام ورود به فرودگاه از سوی کارمندان اداره مهاجرت و ادغام، سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی و مترجمان پذیرایی و رهنمایی می‌شوند. آنان نخست به یک هوتل در اودوسِن، در حومه نزدیک پاریس تحت قرنطین قرار می‌گیرند و در بعدتر به سرپناه‌های درازمدت انتقال خواهند یافت.

پناهجویان تازه وارد روند معمولی درخواست پناهندگی را سپری می‌کنند اما این روند سریعتر انجام خواهد شد. آنان ابتدا در اداره پولیس (پره فکتور) درخواست پناهندگی می‌دهند و سپس دوسیه‌های شان به اوفپرا یا اداره حفاظت از پناهندگان وافراد بدون تابعیت فرستاده می‌شود. آن‌ها در جریان این روند از کمک نقدی ماهانه برای پناهجویان مستفید می‌شوند.

به گفته مدیر اداره مهاجرت و ادغام، این اداره و وزارت خارجه فرانسه تلاش دارند که اعطای ویزا به و روند الحاق خانوادگی را تسریع کنند.


 

در همین زمینه