گروهی از افغان‌ها هنگام ورود به فرودگاه رواسی شارل دوگل در پاریس، ۱۸ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز
گروهی از افغان‌ها هنگام ورود به فرودگاه رواسی شارل دوگل در پاریس، ۱۸ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز

گروه جدیدی از افغان‌ها یکشنبه شب ۲۲ اگست وارد فرانسه شدند. فرانسه از آغاز بحران انسانی کنونی درکابل حدود ۱۰۸۵ تن، شامل اتباع فرانسوی و عمدتاً شهروندان افغان را از کابل تخلیه و به این کشور انتقال داده است.

به گفته ستاد ارتش فرانسه یک هواپیمای نظامی ۲۵۰ تن از اتباع فرانسوی و شهروندان افغان را شام روز یکشنبه به پاریس انتقال داد. این ششمین دور پروازهای نظامی فرانسه از ابوظبی است که افراد تخلیه شده از فرودگاه کابل را به فرانسه انتقال می‌دهد.

بر بنیاد خبرنامه وزارت دفاع قرار بود یک گروه متشکل از ۱۵۰ تن دیگر در ساعات بعدی شب یکشنبه از ابوظبی وارد پاریس گردد.

فرانسه در جریان عملیات تخلیه، ابتدا تخیله شدگان را به ابوظبی انتقال می‌دهد و سپس در پرواز‌های نظامی به این کشور می فرستد.

عملیات هوایی فرانسه برای تخلیه و انتقال اتباع فرانسوی و شهروندان افغان از فرودگاه کابل دوشنبه هفته گذشته بعد از آن آغاز شد که طالبان شهر کابل را به تصرف خود درآوردند.

فرانسه روز سه شنبه هفته گذشته در اولین عملیات تخلیه ۴۱ تن را که بیشتر شان فرانسوی بودند از افغانستان بیرون کرد.

روز چهارشنبه یک گروه ۲۰۹ نفری که اکثریت شان افغان‌ها بودند وارد پاریس شدند.

به همین ترتیب روز پنجشنبه ۲۰۶ تن، روز جمعه بیش از یکصد نفر، از جمله ۹۹ افغان، و نیز روز شنبه حدود صد تن دیگر از طریق ابوظبی به پاریس انتقال داده شدند.

بر بنیاد خبرنامه وزارت دفاع فرانسه «افغان‌هایی که می‌خواهند در فرانسه باقی بمانند مورد حمایت مادی و اداری قرار خواهند گرفت و زمینه پناهندگی برای شان مساعد خواهد شد.»

مقام‌های وزارت دفاع فرانسه تاکید می‌کنند که وضعیت در فرودگاه کابل و اطراف آن فوق العاده «پیچیده» است اما «ادارات مربوطه و سفارت فرانسه در فرودگاه کابل تمامی تلاش‌های خود را به کار انداخته‌اند تا افراد بیشتری را تخلیه کنند.»

بعد از تصرف کابل به دست طالبان در روز یکشنبه گذشته، هزاران تن از افغان‌ها برای فرار از کشور شان به فرودگاه کابل هجوم بردند و با گذشته هر روز به تعداد این افراد افزوده می‌شود.

گفته می‌شود در هرج و مرج ناشی از تلاش‌های مردم برای ورود به داخل فرودگاه، تا کنون حدود ۲۰ تن کشته شده‌اند.

به گفته مقام‌های بریتانیایی روز شنبه هفت تن در اثر هجوم جمعیت جان خود ر از دست دادند.

 

در همین زمینه