میدان هوایی بین المللی کابل: هزار افغان در تلاش اند خود را از افغانستان بیرون بکشند (آگست ۲۰۲۱)
میدان هوایی بین المللی کابل: هزار افغان در تلاش اند خود را از افغانستان بیرون بکشند (آگست ۲۰۲۱)

وزرای داخله اتحادیه اروپا خواستار یک نشست ویژه در مورد برخورد با مهاجرین افغانستان اند. در نخست قرار است فقط آن افغان هایی سریعاً پذیرفته شوند که به عنوان امدادگران پیشین کشور های غربی، حالا مورد تهدید قرار دارند.

ژان اسلبرن، قدیمی ترین وزیر داخله اتحادیه اروپا خطاب به همتایانش گفت: «ما به سهمیه ها برای مهاجرین از افغانستان ضرورتی نداریم که از راه قانونی به اروپا می آیند. دولت های اتحادیه اروپا باید بالاخره این شهامت را از خود نشان دهند که ما آماده هستیم تا به انسان‌ها کمک کنیم.»

این سیاستمدار از لوکزامبورگ با لحن شدید از برخورد اتریش در مورد مهاجران انتقاد کرد و توضیح داد: «این وحشت آور است؛ بی اندازه مأیوس کننده است. چنین جملات عوامگرایانه فقط به ترس دامن می زند.»

او افزود که کشور های عضو اتحادیه اروپا باید مشترکاً این مشکل را حل کنند و درست نیست که افغانستان را کاملاً به باد فراموشی بسپارند.

اما این خواست مصرانه ژان اسلبرن ممکن است گوش شنوایی نیابد. کشور های اتحادیه اروپا چند پارچه اند و براساس علاقمندی های سیاست داخلی شان عمل می کنند. حالا قرار است یک نشست ویژه، این بن‌بست را حل کند. در حال حاضر، موضع گیری ها دولت های اتحادیه اروپا در قبال مهاجران افغان چنین است:

شماری از مهاجران در مرز اتریش و سلوانیا (عکس آرشیف)، عکس از سرجان زیفولوفیک/رویترز
شماری از مهاجران در مرز اتریش و سلوانیا (عکس آرشیف)، عکس از سرجان زیفولوفیک/رویترز

اتریش

واکنش کامل با شدید ترین لحن علیه پذیریش مهاجران افغان، در حال حاضر از جانب کارل نحامر، وزیر داخله اتریش صورت گرفت. او گفت که بالاترین اولویت در حال حاضر، «گفتگو با کشورهای همسایه افغانستان می‌باشد تا به این وسیله، حفاظت و کمک در منطقه فراهم شود.»

افزون برآن اتحادیه اروپا باید تلاش‌های بیشتر را برای حفاظت از مرزهای بیرونی اش روی دست گیرد و هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا باید یک افغان حالا به اتریش بیاید. وزیر داخله اتریش نیز بر ایجاد تأسیسات مراکز خروج در کشور های همسایه افغانستان تأکید کرد.

جزیره لیسبوس یونان نیز شاهد تظاهرات افغانان علیه طالبان بود (آګست ۲۰۲۱)
جزیره لیسبوس یونان نیز شاهد تظاهرات افغانان علیه طالبان بود (آګست ۲۰۲۱)

یونان

یونان نیز می نمی‌خواهد که مهاجران از افغانستان را بپذیرد. موتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت این کشور تصریح کرد که یونان باردیگر به «دروازه موج‌های مهاجرت بی قاعده به سوی اروپا» تبدیل نخواهد شد.

او افزود که کشورش پیش از آن به ۴۰ هزار افغان پناه داده است که نیمی از آن‌ها مهاجران قبول شده و باقی آن‌ها متقاضیان پناهندگی هستند. افزون برآن حکومتش ترکیه را به عنوان کشور امن برای مهاجرین افغان می نگرد.

وزیر امور مهاجرت یونان افزود که در حال حاضر مساله بر سر این است که شماری از افراد با خانواده‌های شان به دلایل بشری از افغنستان با هواپیما انتقال داده شوند، آن‌هایی که به سربازان یونان در زمان ماموریت ناتو در افغانستان کمک کرده اند.

نظامیان فرانسه انتقال افراد از کابل را شروع کرده اند (آگست ۲۰۲۱)
نظامیان فرانسه انتقال افراد از کابل را شروع کرده اند (آگست ۲۰۲۱)

فرانسه

حکومت فرانسه در حال حاضر تلاش می‌کند تا یک بیانیه رئیس جمهور امانوئل ماکرون که در دوشنبه شب ایراد کرده بود، تعدیل کند. این بیانیه در داخل این کشور مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ماکرون در یک بیانیه تلویزیونی علیه «موج های مهاجرت بی قاعده» از افغانستان سخن گفته بود. گابریل اتل، سخنگوی حکومت به روز چهارشنبه در این مورد توضیح داد که در هر سال هزاران افغان در فرانسه پذیرفته می‌شوند که از تعقیب و آزار و جنگ فرار می‌کنند و فرانسه نیز این آمادگی برای پذیرش را ادامه خواهد داد.

فرانسه به تازگی حدود ۱۸۰ افغان را به دلایل بشری از کابل انتقال داد. گابریل اتل تأکید کرد که باید یک اقدام بین‌المللی اتخاذ شود تا به پناهجویان از افغانستان، پناه داده شود.

سخنگوی حکومت فرانسه در این مورد چیزی نگفت که فرانسه چه تعداد مهاجران را خواهد پذیرفت.

آرشیف:  مهاجران در هنگام پیاده شدن از عرشه کشتی اوپن ارمز در بندر تارانتینو ایتالیا،۲۶ نومبر۲۰۱۹. عکس: انسا
آرشیف: مهاجران در هنگام پیاده شدن از عرشه کشتی اوپن ارمز در بندر تارانتینو ایتالیا،۲۶ نومبر۲۰۱۹. عکس: انسا

ایتالیا

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در مورد مساله مهاجران از افغانستان تا به حال موضع گیری نکرده است. اما او گفت که اولویت اروپایی‌ها باید حالا این باشد که آن افغان ها با خانواده‌های شان را بپذیرد که با غربی‌ها همکاری کرده‌اند و یا در راستای حقوق زنان فعال بوده اند.

رقم پناهجویانی که از طریق اسپانیا به اتحادیه اروپا وارد می‌شوند رو به افزایش است
رقم پناهجویانی که از طریق اسپانیا به اتحادیه اروپا وارد می‌شوند رو به افزایش است

اسپانیا

حکومت اسپانیا در مادرید ابراز آمادگی کرده است که به صورت موقت آن افغان ها را می پذیرد که برای سازمان های اروپایی و یا دیگر نهاد های غربی کار کرده‌اند و به دلایل بشری باید با هواپیما انتقال داده شوند. فراتر از آن، از جانب این کشور پیشنهادی صورت نگرفته است.

مراسم عبادت دسته جمعی به هدف جلوگیری از اخراج یک خانواده دریک کلیسای هالندی
مراسم عبادت دسته جمعی به هدف جلوگیری از اخراج یک خانواده دریک کلیسای هالندی

هالند

در هالند در حال حاضر فقط در مورد پذیرش مهاجرانی بحث می‌شود که در چارچوب ماموریت ناتو و یا سازمان های امدادی کار کرده‌اند که شمار آن‌ها احتمالاً فقط به چند صد نفر می رسد. نخستین هواپیما برای انتقال، به دلیل هرج و مرج در میدان هوایی کابل، مجبور شد که خالی برگردد.

مهاجران در دنمارک
مهاجران در دنمارک

کشور های اسکاندیناوی

دنمارک در ماه های اخیر سیاست مهاجرتش را تا حدی تشدید کرد که حالا حتی پناهجویان قبول شده سوریایی نیز در معرض تهدید اخراج های اجباری به دمشق اقرار دارند. به این دلیل حالا پذیرش افغان ها ناممکن به نظر رسد.

همین سیاست برای سویدن نیز اعتبار دارد، کشوری که در آن پایه حکومت ائتلافی ضعیف است و سیاست مهاجرت لیبرال گذشته در این کشور قربانی فشار احزاب راستی شده است.

رسیدن کارمندان محلی نیرو های آلمانی از افغانستان به میدان هوایی فرانکفورت (آگست ۲۰۲۱)
رسیدن کارمندان محلی نیرو های آلمانی از افغانستان به میدان هوایی فرانکفورت (آگست ۲۰۲۱)

آلمان

در آلمان وضعیت روشن نیست. در آخر هفته محاسبات در برلین، دلالت بر پذیرش حدود ۱۰ هزار افغان داشت که قرار بود به عنوان کارمندان اردوی آلمان، اعضای جامعه مدنی و یا سازمان های غیر دولتی، در این کشور پذیرفته شوند.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان فراتر از آن، خواستار یک عملکرد هماهنگ شده اتحادیه اروپا شد. در آغاز قرار بود مهاجران افغان در کشور های همسایه با کمک کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهجویان کمک شوند. سپس ممکن بود در این باره فکر شود که آیا مهاجرین به‌خصوص متأثر از وضعیت، از راه‌های قابل کنترول به اروپا منتقل گردند.

آرمین لاشت، نامزد صدارت در انتخابات در این ارتباط گفت که «اشتباه سال ۲۰۱۵» نباید تکرار شود.

در این میان ایالات جداگانه آلمان ابراز آمادگی کرده‌اند که هریک به شمار چند هزاری از افغان ها را بپذیرد، مانند ایالات نوردراین وستفالن و براندنبورگ.

در ماه جون، احزاب ائتلافی در پارلمان آلمان، یک درخواست حزب سبز ها را برای انتقال سریع گروه‌های درمعرض خطر از افغانستان رد کرد. در این میان بسیاری از راه‌های خروج از این کشور، توسط محل های کنترول طالبان مسدود اند.

 

در همین زمینه