در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند (عکس آرشیف)
در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند (عکس آرشیف)

اتحادیه خبرنگاران آلمان از کشورهای «گروه هفت» خواسته که در اجلاس شان تصامیم ملموسی در مورد نجات خبرنگاران و کارمندان رسانه یی افغانستان اتخاذ کنند. تعداد زیادی از خبرنگاران افغانستان از خطرات جانی در هراس اند.

اتحادیه خبرنگاران آلمان (DJV) از رهبری هفت کشور صنعتی جهان (جی۷) خواسته است که در اجلاس شان به روز سه شنبه تصامیم مشخصی در مورد انتقال خبرنگاران و کارمندان رسانه یی از افغانستان اتخاذ کنند. ولفگنگ گربنهوف، معاون اتحادیه خبرنگاران آلمان روز دوشنبه گفته است پروازهای تخلیه از میدان هوایی کابل نباید تنها برای همکاران سابق نیروهای غربی باشد.

گربنهوف گفته است: «هزاران خبرنگار زن و مرد بعد از قدرت‌گیری دوباره طالبان دیگر نمی‌توانند به کارشان ادامه دهند. تعداد بیشماری از همکاران از خطرات جانی در هراس اند. غرب نمی تواند بی تفاوت و تماشاگر باشد.»

برای گربنهوف این غیرقابل درک است که حکومت فدرال آلمان تا حالا در زمینه انتقال خبرنگاران از افغانستان اقدامی نکرده است. براساس تحقیق این اتحادیه، هنوز مشخص نیست که خبرنگاران به صورت انفرادی در هواپیماهای تخلیه از کابل به بیرون انتقال داده شده اند یا نه. این نماینده اتحادیه خبرنگاران آلمان گفته است: «ما حالا روی این اتکا می‌کنیم که کشورهای گروه «جی هفت» در قبال خبرنگاران و خانواده هایشان مسئولیت بگیرند.»

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که سران کشورها و حکومت های هفت مهمترین کشور اقتصادی جهان (جی۷) به روز سه شنبه در یک نشست آنلاین در مورد وضعیت افغانستان مشوره می کنند. او گفته است: «اینکه جامعه بین المللی از تخلیه امن اطمینان پیدا کند، از فاجعه بشری جلوگیری کند و أفغان‌ها را برای حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته کمک کند، از اهمیت حیاتی و مهم برخوردار است.»

کشورهای بریتانیا و کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان و ایالات متحده عضو گروه هفت هستند.

 

در همین زمینه