مکسیکو خبرنگاران و کارمندان رسانه های افغانستان و خانواده های شان را پذیرفته است
Photo:Yonhap/picture alliance
مکسیکو خبرنگاران و کارمندان رسانه های افغانستان و خانواده های شان را پذیرفته است Photo:Yonhap/picture alliance

در چوکات عملیات تخلیه از کابل، مکسیکو نیز خبرنگاران و کارمندان رسانه های افغانستان و خانواده های شان را پذیرفته است. گروه معروف دختران روباتیک افغانستان نیز شامل این جمع می باشند.

مارسل ایبرارد، وزیر خارجه مکسیکو، به روز چهارشنبه در توییترش نوشته است که کشورش مجموعاً ۱۲۴ تن از فعالان رسانه ای و خانواده های شان به شمول اطفال را پذیرفته است. اندکی پیش از آن گروه پنج نفری دختران روباتیک به مکسیکو رسیدند. این دختران در سال ۲۰۱۷ در یک مسابقه کامپیوتر اشتراک کرده و یک جایزه ویژه را در ایالات متحده دریافت نموده بودند.

ایبرارد ضمن استقبال از این خبرنگاران فراری از افغانستان در میدان هوایی مکسیکو گفت که این خبرنگاران و خانواده های شان تا شش ماه وقت دارند تصمیم بگیرند که در مکسیکو درخواست پناهندگی می دهند یا خیر. وزارت خارجه این کشور گفته است که سفر این افراد و زمان اقامت شان توسط افراد خصوصی و سازمان های جامعه مدنی تمویل شده است.

براساس گزارش های رسانه ها حکومت مکسیکو در نظر دارد تا همچنان برای افراد بیشتری زمینه سفر به مکسیکو را مهیا نماید.

ایبرارد یادآور شد که پذیرش پناهجویان در مکسیکو به یک سنت قدیمی بر می گردد. این کشور پناهجویان اسپانیایی را حین جنگ داخلی اسپانیا پناه داده بود و همچنان پناهجویان سیاسی را که در زمان دیکتاتوری های ارجنتاین و چیلی مورد تعقیب قرار داشته اند، به مکسیکو پناه داده بود. 

این در حالی است که مکسیکو خود یکی از کشورهای خطرناک برای خبرنگاران و فعالان رسانه ای به شمار می رود. در این کشور از سال ۲۰۰۰ به بعد دست کم ۱۴۰ زن و مرد خبرنگار به قتل رسیده اند.  

nf/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه