عکس از آرشیف/ برگشت مهاجران افغان از ایران  به افغانستان
عکس از آرشیف/ برگشت مهاجران افغان از ایران به افغانستان

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان اعلام کرد که با وجود حاکمیت طالبان و حمله انتحاری در نزدیک فرودگاه کابل، کارمندانش در این کشور باقی می مانند و به فعالیت های بشردوستانه شان ادامه می‌دهند.

سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که به فعالیت هایش در افغانستان همچنان ادامه می‌دهد. طالبان در ۱۵ اگست توانستند وارد کابل شوند. افزون بر این، شام پنجشنبه در چند بخش شهر کابل به ویژه نزدیک میدان هوایی حملات انتحاری و انفجاری صورت گرفتند. در این حملات ده ها تن شامل دست کم ۱۲ سرباز ایالات متحده امریکا جان باختند.

کریس میلزر، یک سخنگوی سازمان ملل در آلمان در مصاحبه با "رادیوی بایرن" روز جمعه گفت: «زمانی که آتش می‌سوزد، مامورین آتش نشانی دور نمی روند. بلکه برعکس آن عمل می کنند. ما با صدها تن از همکاران ما هنوز در افغانستان هستیم و می‌خواهیم که آنجا بمانیم.»

میلزر ادامه داد که مردم در حال حاضر به کمک وابسته هستند. او گفت: «ما چند هزار نفر کمی را داریم که این کشور را ترک کرده اند اما هنوز هم ۳.۵ میلیون نفر دیگر هستند که در داخل این کشور در حال فرار اند. این واقعاً مشکل بشری در این شرایط است.»

این سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نسبت به توافقاتی که برای پیشبرد فعالیت های آنان با طالبان نیاز است، خوشبین به نظر می‌رسد.

کریس میلزر علاوه کرد: «پیش از این در پایان دهه ۱۹۹۰ زمانی که طالبان حاکمیت را در دست داشتند، به نحوی کار ما انجام می‌شد. در اصل آن ها می‌دانند که ما یک سازمان بشردوستانه هستیم و می‌خواهیم آنجا به مردم کمک کنیم. بنابر این ما موفق می‌شویم به نحوی زیر نظر آن ها در آنجا کار کنیم.»

 

در همین زمینه