سپین بولدک، مرز میان افغانستان و پاکستان. عکس: فرانس پرس/گیتی ایماژ
سپین بولدک، مرز میان افغانستان و پاکستان. عکس: فرانس پرس/گیتی ایماژ

بر اساس گزارش ها، قرار است تعدادی از مهاجران افغان به گونه موقت به پاکستان فرستاده شوند. نیروهای آمریکایی و ائتلاف از پاکستان خواسته اند تا مهاجران افغان واجد شرایط را به گونه موقت در اردوگاه ها جا دهند. این مهاجران به شهر کراچی انتقال داده شده و در جریان یک ماه به آمریکا فرستاده می شوند.

پس از ورود طالبان به کابل، تعداد زیادی از کارمندان خارجی و افغان در فرودگاه کابل قصد خروج از کشور را دارند. این درحالیست که عملیات تخلیه در ۳۱ اگست پایان می یابد.

به گفته رسانه پاکستانی "جیونیوز"، دولت پاکستان تصمیم گرفته تا با نیروهای آمریکایی و متحدانش برای خروج افغان های واجد شرایط همکاری نماید.

به گفته این منبع مقامات پاکستانی پذیرفته ‌اند که چندین هزار همکار محلی نیرو های خارجی در افغانستان را به گونه موقت در شهرهای پشاور، کراچی، اسلام اباد و فیصل آباد جا بدهند.

در همین زمینه: مرکل می خواهد با پاکستان برای مهار کردن معضل پناهجویان افغان همکاری نزدیک داشته باشد

براساس گزارش ها، یک نشست میان یک هیئت بلند رتبه پاکستان و سازمان "سی آی ای" برای کمک به تخلیه مهاجران افغان در راولپندی برگزار شد.

بنابر گزارش‌ ها، بر اساس توافق، در چهار پرواز اول،۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر ابتدا از کابل به کراچی انتقال خواهند یافت و بعد از یک ماه اقامت در این شهر، به امریکا فرستاده خواهند شد.

طالبان گفته اند که ایالات متحده و انگلستان باید عملیات خروج را تا ۳۱ اگست تمام کنند. به گفته آنها اگر نیروهای آمریکایی پس از ۳۱ اگست باقی بمانند، این عمل در واقع تمدید اشغال تلقی می شود و آنها مسئول عواقب آن خواهند بود.

پس از این بیانیه طالبان، بریتانیا، فرانسه، آلمان و دیگر کشورها گفتند که برای تمدید مهلت با شرکای خود و طالبان در تماس هستند، در حالی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عملیه خروج را تا ۳۱ اگست تائید کرد.

پس از انفجار روز گذشته در حومه فرودگاه کابل، شماری از خارجی ها و افغان ها در فرودگاه کابل حضور یافته‌ اند اما تعدادی هم موفق نشده اند خود را به فردوگاه برسانند.


 

در همین زمینه