روند تخلیه از میدان هوایی کابل هنوز ادامه دارد (۳۰ آگست ۲۰۲۱)
روند تخلیه از میدان هوایی کابل هنوز ادامه دارد (۳۰ آگست ۲۰۲۱)

مقام‌های امریکایی گفته اند که سیستم دفاع هوایی نیروهای امریکایی پنج راکت را که صبح دوشنبه به سمت میدان هوایی کابل شلیک شدند، رهگیری کردند. این حملات راکتی یک روز پیش از ختم عملیات تخلیه از افغانستان صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بامداد دوشنبه صدای انفجارهای مهیبی در شهر کابل شنیده شده و از نزدیک میدان هوایی دود غلیظی بلند شده است. براساس اظهارات شاهدان عینی ساکن در اطراف میدان هوایی کابل، سیستم دفاع موشکی در این میدان فعال گردیده است. با این حال منابع ایالات متحده تأکید کرده اند که روند عملیات تخلیه متوقف نمی‌شود.

یک مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که سیستم دفاع هوایی نیروهای امریکایی توانستند پنج راکت شلیک شده به میدان هوایی را رهگیری کنند. رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده اند که این راکت‌ها از یک موتر شلیک شده اند. خبرگزاری پژواک نوشته است که چند راکت در نقاط مختلف شهر اصابت کرده اند.

به گفته جین ساکی، سخنگوی حکومت ایالات متحده امریکا، رئيس جمهور جو بایدن از رویداد بامداد دوشنبه مطلع شده است. ساکی گفته است که بایدن به فرماندهان امریکایی در محل دستور داده است که برای حفاظت از نیروهای نظامی این کشور از هر امکانی استفاده نموده و آخرین تلاش خود را انجام بدهند.

چند راکت در نقاط مختلف شهر کابل اصابت کرده اند (۳۰ آگست ۲۰۲۱)
چند راکت در نقاط مختلف شهر کابل اصابت کرده اند (۳۰ آگست ۲۰۲۱)

ایالات متحده امروز دوشنبه در آخرین ساعات روند خروج نیروهای خود از افغانستان قرار دارد، زیرا فردا سه شنبه ۳۱ ماه آگست آخرین سربازان این کشور پس از ۲۰ سال مأموریت افغانستان را ترک می‌کنند. با پایان روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پروازهای نظامی این کشور برای انتقال افراد مواجه با خطر نیز پایان می یابد. این پروازها حدود دو هفته قبل پس از تصرف کابل توسط طالبان و فرار اشرف غنی رئیس جمهور پیشین این کشور شروع گردیدند و از آن هنگام تا اکنون حدود ۱۱۴ هزار تن از افغانستان به بیرون منتقل شده اند.

در روزهای اخیر تهدیدات حملات تروریستی در شهر کابل تشدید یافته اند. در نخستین حمله تروریستی بر میدان هوایی کابل پس از تصرف کابل توسط طالبان، بیش از صد تن به شمول ۱۳ سرباز امریکایی جان خود را از دست دادند. این پرتلفات‌ترین حمله به نیروهای امریکایی در ۱۰ سال اخیر بود.

به روز یکشنبه ایالات متحده این حمله بر میدان هوایی کابل را محکوم کرد و از حمله یک هواپیمای بدون سرنشین بر یک موتر حاوی مواد انفجاری در کابل خبر داد، اما گزارش‌هایی وجود دارد که در این حمله افراد ملکی کشته شده اند.

مقام‌های پنتاگون گفته اند که گزارش‌ها در مورد تلفات ملکی در حمله هواپیمای بدون سرنشین در روز یک شنبه را بررسی می‌کنند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه