(عکس: ارشیف)/۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، ۱۳۹ مهاجر از یونان به هانوفر در آلمان رسیدند/عکس: Picture-alliance
(عکس: ارشیف)/۲۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، ۱۳۹ مهاجر از یونان به هانوفر در آلمان رسیدند/عکس: Picture-alliance

آلمان در نیمه اول امسال ۴۷ هزار و ۴۰۰ پناهجو را پذیرفته است. در همین مدت زمانی ۷۳۶۰ پناهجوی رد شده اخراج شده اند و ۴۳۷۴ پناهجوی رد شده دیگر به طور داوطلبانه این کشور را ترک کرده و به کشورهای خود بازگشته اند.

در توافقنامه احزاب ائتلافی سوسیال دموکرات (اس پی دی)، دموکرات مسیحی (سی دی یو) و اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) از پذیرش سالانه ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰ هزار مهاجر تذکر رفته است.

اما براساس آمار شش ماهه اول که حکومت آلمان به درخواست فراکسیون پارلمانی حزب چپ‌ها ارائه کرده است، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۱ تنها حدود ۹۵ هزار پناهجو در آلمان پذیرفته شوند.

اولا یلپکه، سیاستمدار امور داخلی حزب چپ‌های آلمان به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای (فونکه) گفته است که این رقم بسیار کمتر از آنچه است که در توافقنامه ائتلافی تصریح شده بود. او در ادامه گفته است: «با توجه به افزایش تعداد پناهجویان در جهان، این خبر شرم‌آور است. زیرا آلمان به عنوان یک کشور ثروتمند، مسئولیت‌اش در بخش حمایت از پناهجویان را بر عهده نگرفته است.» یلپکه در ادامه گفته است: «حتی اگر آلمان ۵۰ هزار نفر از افرادی را که در افغانستان در معرض خطر اند بپذیرد، "حد نهایی خودسرانه" که توسط وزیر داخله کشور هورست زیهوفر تعیین شده است، تکمیل نمی‌شود.» این سیاستمدار حزب چپ آلمان می‌گوید که "با توجه به نیاز شدید مردم، ما باید اقدام کنیم و کسانی را که به دنبال حفاظت هستند، بپذیریم".

این در حالی است که آلمان در جریان عملیات تخلیه از افغانستان توسط هواپیماهای نظامی تنها حدود ۵۰۰۰ تن را از میدان هوایی کابل به بیرون انتقال داد.

عملیات اردوی آلمان برای انتقال این افراد از کابل پایان یافته است، اما هنوز هم هزاران همکار محلی آلمان و افراد نیازمند حفاظت در افغانستان باقی مانده اند. آلمان در تلاش است که با همکاری کشورهای همسایه و فعال شدن بخش ملکی میدان هوایی کابل، زمینه سفر این افراد به آلمان را فراهم سازد.

 

در همین زمینه