ورود تعدادی از افغان‌ها به فرودگاه رواسی شارل دوگل پاریس، ۱۶ اگست ۲۰۲۱. کاپی از ویدیوی خبرگزاری رویترز
ورود تعدادی از افغان‌ها به فرودگاه رواسی شارل دوگل پاریس، ۱۶ اگست ۲۰۲۱. کاپی از ویدیوی خبرگزاری رویترز

فرانسه می‌گوید در جریان عملیات تخلیه از فرودگاه کابل طی دو هفته گذشته نزدیک به ۳۰۰۰ نفر را از افغانستان بیرون برده است. بیش از ۲۶۰۰ تن از این جمله افغان‌ها هستند.

عملیات تخلیه اتباع فرانسوی، همکاران محلی و افغان‌های تحت تهدید از افغانستان که بعد از ۱۵ اگست توسط فرانسه آغاز شده بود، جمعه شب ۲۷ اگست پایان یافت.

روز شنبه وزیران امور خارجه و دفاع فرانسه با انتشار اعلامیه‌ای گفتند که «تائید تصمیم خروج سریع نیروهای امریکایی که حفظ امنیت فرودگاه [کابل] را به عهده دارند و عدم تامین شرایط امنیتی در فرودگاه باعث شد عملیات تخلیه ما روز ۲۷ اگست پایان یابد.»

به گفته مقام‌های فرانسوی طی کمتر از دو هفته عملیات تخلیه «نظامیان فرانسوی امنیت حدود ۳۰۰۰ نفر از جمله ۲۶۰۰ افغان را تامین کردند و آنان را به فرانسه انتقال دادند.»

فرانسه تعهد کرده است که تلاش‌ها برای حفاظت از افرادی را که تحت تهدید قرار دارند فراتر از ۳۱ اگست ادامه خواهد داد.

در این روز امریکا با بیرون بردن آخرین نظامیانش از فرودگاه کابل، کنترول یگانه فرودگاه شهر را به طالبان خواهد سپرد.

در همین زمینه: جلسه اضطراری شورای امنیت: طرح فرانسه و بریتانیا برای ایجاد منطقه امن در کابل

در اعلامیه وزیران امور خارجه و دفاع فرانسه آمده است که پاریس تلاش دارد طالبان را متقاعد کند که بعد از کنترول فرودگاه کابل، مانع مسافرت افراد نخواهند شد.

دولت فرانسه می‌گوید که در ماه‌های می و جولای ۲۰۲۱، نزدیک به ۶۲۳ تن از افرادی را که با سفارت و نهادهای فرانسوی در افغانستان کار می‌کردند، به این کشور انتقال داده است.

مقام‌های فرانسوی همچنین می‌گویند که با پیشگیری از برنامه خروج کامل نیروهای امریکایی، بین ماه‌های می و جولای ۲۰۲۱ نیز حدود ۸۰۰ تن از همکاران محلی افغان خود ( شامل خانواده‌ها) را از افغانستان بیرون کرده‌اند.

در همین زمینه: پاریس: گشایش دفتر تازه ثبت پناهندگی در پاریس برای پناهجویان تازه وارد افغان

 

در همین زمینه