اعضای یک خانواده افغان هنگام بازیافتن یکدیگر در فرودگاه پاریس. عکس از رویترز
اعضای یک خانواده افغان هنگام بازیافتن یکدیگر در فرودگاه پاریس. عکس از رویترز

اداره مهاجرت و ادغام فرانسه می‌گوید که افغان‌های تازه رسیده به فرانسه را در مراحل مختلف درخواست پناهندگی و ادغام کمک و همراهی خواهد کرد. نزدیک به ۲۶۰۰ افغان در جریان عملیات تخلیه از کابل به فرانسه انتقال یافته‌اند.

در فاصله ۱۶ تا ۲۷ اگست، پل هوایی میان فرانسه و کابل از طریق ابوظبی، زمینه انتقال حدود ۲۶۰۰ پناهجوی افغان به فرانسه را میسر ساخت. طی ده روز تعدادی از سازمان‌های خیریه، مترجمان و کارمندان اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (Ofii) در فرودگاه رواسی شارل دوگل پاریس برای پذیرایی از این پناهجویان فعالیت می‌کردند.

در همین زمینه: افغانستان: طی دو هفته فرانسه حدود ۳۰۰۰ نفر از جمله ۲۶۰۰ افغان را تخلیه کرد

دلفین روییو، مدیر عمومی سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی (La France Terre d'Asile) به روزنامه فیگارو گفت که تعداد زیادی از خانواده‌ها، زنان و کودکان در میان پناهجویان تازه وارد وجود دارند. او گفت: «قبل از هر چیزی ما زمینه استراحت، تبدیل لباس و صرف غذا را برای آن‌ها فراهم می‌کردیم. وقتی هیچ همه چیز را ازدست داده باشید، اول به این چیزها نیاز دارید.»

به گفته دیدیه لیچی، رئیس اداره مهاجرت و ادغام فرانسه، پناهجویان تازه وارد افغان در مقایسه با پناهجویانی که در سال‌های اخیر به فرانسه آمده‌اند، وضعیت و ترکیب متفاوت تری دارند:‌«بیشتر آن‌ها اعضای جامعه مدنی شهری، کارمندان پیشین، روزنامه نگاران، هنرمندان، سینماگر و بازیگران هستند.» یعنی افرادی که، مانند بسیاری‌هایی که در افغانستان مانده‌اند، بیشتر از دیگران در معرض تهدید طالبان قرار داشتند.


ثبت درخواست پناهندگی و همراهی به سوی خودکفایی

پذیرایی از پناهجویان تازه وارد چندین مرحله را در بر گرفت. در گام نخست اسناد و هویت تمامی تازه واردان در فرودگاه پاریس از لحاظ امنیتی به گونه دقیق بررسی می شد. در گام دوم همه افراد آزمایش کرونا را سپری ‌کرده و تنها بعد از این آزمایش برای ۱۰ روز در هوتل‌ها قرنطین شده‌اند.

به گفته اداره پذیرایی و ادغام مهاجران «بیشتر پناهجویان در منطقه ایل دو فرانس جابجا شده‌اند» اما تعدادی هم به ولایات دیگر فرستاده شده‌اند. شهرهای لیون، استراسبورگ و لیل از شهرهای بزرگی هستند که تعدادی از پناهجویان را پذیرفته‌اند.

در همین زمینه: فرانسه؛۲۷۰ تن از افغان‌های تازه وارد در لیون و شهرهای همجوار جابجا می‌شوند

دیدیه لیچی گفت که بعد از پایان دوره قرنطین و اقامت در سرپناه فوری، پناهجویان به مراکز پذیرایی(کادا) در سرتاسر فرانسه فرستاده خواهند شد.

قرار است مراحل اداری درخواست پناهندگی برای تازه واردان به گونه ویژه و سریعتر انجام شود. روز دوشنبه ۳۰ اگست یک دفتر خاص ثبت پناهندگی برای پناهجویان افغان در پاریس ایجاد شد و حدود ۲۰ کارمند انجام مراحل عمده آن را به عهده دارند.

اداره مهاجرت و ادغام فرانسه امیدوار است که شهرداری‌های شهر‌هایی که پناهجویان را پذیرفته‌اند فراهم کردن مسکن، آموزش زبان و کاریابی برای آنان را به عهده خواهند گرفت.

دیدیه لیچی گفت: «ما می‌خواهیم این افراد را در جهت خودکفایی کمک کنیم.»

 

در همین زمینه