ساختمان کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل
ساختمان کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل

پیش نویس یک اعلامیه اتحادیه اروپا می رساند که این اتحادیه تلاش دارد از مهاجرت گسترده و کنترول نشده از افغانستان جلوگیری کند. وزیران داخله کشورهای عضو این اتحادیه فردا در جلسه‌ای در این رابطه بحث می‌کنند.

پیش نویس این اعلامیه که به دست خبرگزاری رویترز رسیده، می رساند که وزیران داخله این کشورها روز سه شنبه اعلام خواهند کرد که مصمم هستند جلو موج مهاجرت غیرقانونی از افغانستان را بگیرند. 

دولت های اروپایی تلاش دارند نگذارند بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ تکرار شود. بحران مهاجرت در آن سال که اتحادیه اروپا آمادگی آن را نداشت، باعث شد میان حکومت های عضو اتحادیه اروپا شکاف ایجاد شود. از سویی هم بحران مهاجرت و ایجاد اردوگاه های پناهجویان در کشورهای مثل یونان، باعث رشد احزاب راستگرا در کشورهای اروپایی شد.

در پیش نویس این اعلامیه که به تاریخ ۲۸ آگست تهیه شده، آمده است: «براساس درس هایی که از گذشته آموخته ایم، اتحادیه اروپا و اعضایش آماده عمل هستند تا با واکنشی هماهنگ و منظم از به میان آمدن مجدد یک موج بزرگ مهاجرت غیرقانونی که در گذشته با آن مواجه شدیم، جلوگیری کنند.»

مرتبط: جلسه اضطراری شورای امنیت: طرح فرانسه و بریتانیا برای ایجاد منطقه امن در کابل

وزیران داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا سه شنبه در بروکسل گردهم می آیند تا در یک اجلاس فوری، در مورد عواقب بحران افغانستان گفتگو کنند. این اتحادیه هفته گذشته وعده کمک های نقدی به افغانستان و کشورهای همسایه اش را داد.

به نقل از مقامات این اتحادیه، وزیران داخله این بلوک نیز تلاش خواهند کرد تا وعده کمک های مالی بیشتری را به افغانستان بدهند؛ هرچند از زمانی که طالبان در این کشور دوباره حاکم شده اند، انتقال این پول ها پیچیده تر شده است.

این اعلامیه اضافه کرده که این وزیران خواهند گفت: «اتحادیه اروپا باید کمک ها به کشورهای همسایه افغانستان را افزایش دهد تا مطمئن شویم که از نیازمندان افغان در گام نخست در منطقه حفاظت می شود.»

مرتبط: اعلامیه ۱۰۰ کشور: طالبان وعده داده اند که به افغان‌ها اجازه سفر به خارج را می‌دهند

همزمان با اینکه بحران کرونا و رکود اقتصادی بخش های اقتصادی و امنیتی ترکیه را آسیب زده است، این کشور نمی خواهد مهاجران بیشتری از افغانستان بپذیرد. ترکیه در سال ۲۰۱۵ با حمایت مالی اتحادیه اروپا به میلیون ها مهاجر سوریایی پناه داد.

در این پیش نوس اعلامیه آمده است که وزیران داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهند از بروز خطرات امنیتی جدید از افغانستان علیه شهروندان اتحادیه اروپا جلوگیری کرده و افرادی را که تخلیه می شوند به درستی بررسی امنیتی کنند.

 

در همین زمینه