انگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان و زباستیان کورتس، صدراعظم اتریش (آگست ۲۰۲۱)
انگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان و زباستیان کورتس، صدراعظم اتریش (آگست ۲۰۲۱)

صدر اعظم آلمان گفته است که شمارهمکاران سابقه اردو و نهادهای آلمانی وخانواده‌های شان که خواستارخروج از افغانستان اند، ممکن است به ۴۰ هزار تن برسد. او درعین زمان به رسیدگی به مهاجران افغان در کشورهای همسایه تاکید کرده است.

انگلا مرکل،‌ صدراعظم آلمان امروز سه شنبه در برلین گفت که احتمال این می رود که بین ۱۰ هزار تا ۴۰ هزار تن خواستار انتقال از افغانستان به آلمان باشند. به گفته مرکل این تعداد شامل همکاران محلی آلمان و خانواده‌های آنان می‌شود و تأکید کرده است که هنوز باید رقم دقیق آنان روشن گردد: «ما باید همین حال به این بپردازیم که چه تعدادی می‌خواهند آن کشور را ترک کنند.»‌

مرکل این اظهارات را قبل از دیدار با زباستیان کورتس صدراعظم اتریش ابراز داشت. قرار است امروز صدراعظم آلمان با همتای اتریشی‌اش در مقر صدارت در برلین دیدار کند و افغانستان یکی از موضوعات اصلی این گفتگو را تشکیل می‌دهد. مرکل تأکید کرد: «ما خود را در برابر همکاران محلی ما مسئول می‌دانیم.»

مرکل وضعیت کابل پس از پایان عملیات تخلیه را «دردآور» خوانده و گفته است که تلاش‌ها برای نجات افراد باید ادامه یابند.

آلمان نتوانست در جریان عملیات تخلیه توسط اردوی این کشور همه همکاران محلی خود را از افغانستان بیرون کند. حالا وزیر خارجه این کشور تلاش دارد تا با همکاری کشورهای همسایه افغانستان زمینه انتقال این افراد را مهیا کند.

میدان هوایی کابل (آگست ۲۰۲۱)
میدان هوایی کابل (آگست ۲۰۲۱)

امروز سه شنبه وزرای داخله اتحاديه اروپا نيز در مورد مهاجران افغان مذاکره می کنند. انگلا مرکل گفته است که هدف باید این باشد که «تا حد امکان برای بسیاری از پناهجویان در نزدیکی وطن شان فرصت دریافت کمک‌های بشردوستانه مهیا گردد».‌

به گفته صدراعظم آلمان پرداختن به این مساله که آیا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا سهمیه ای برای پذیرش پناهجویان افغان تعیین خواهد شد، هنوز خیلی زود است. او افزوده است که هنوز معلوم نیست چه تعداد افغان‌ها کشور خود را ترک خواهند کرد و فعلاً بزرگترین مشکل بیجاشدگان داخلی این کشور می‌باشند.

بر اساس اظهارات انگلا مرکل، او با چندین کشور اروپایی در تماس می‌باشد که «چگونه احتمالاً می توانند حضور موقتی قوی‌تری در کابل یا منطقه داشته باشند تا به این ترتیب قادر به برقراری تماس‌ها و گفتگوهای مداوم با طالبان گردند.» قرار است مرکل در این زمینه با فرانسه، بریتانیا، هالند و ایتالیا گفتگو نماید. به گفته مرکل، قرار نیست که به هیچ وجهی این تلاش‌ها به مفهوم به رسمیت شناختن دیپلوماتیک طالبان باشد: «مسأله این است که دیپلومات‌هایی را در نزدیکی منطقه داشته باشیم که قادر به گفتگو با طالبان باشند.»‌ در حال حاضر طالبان سعی دارند تا نمایندگان خود را از قطر به کابل منتقل نمایند.

در همین حال، زباستیان کورتس، صدراعظم اتریش بر موقف خود تأکید کرد و گفت که کشورش قطعاً آماده پذیرش رقم بزرگی از پناهجویان افغان نمی‌باشد. به گفته او اتریش از سال ۲۰۱۵ به بعد تعداد بیش از حد زیاد پناهجویان را جا داده است و تأکید کرد که حکومت او در قسمت رسیدگی به پناهجویان در منطقه کمک می‌کند. کورتس گفته است که برای این منظور کشورش کمک های مالی بشردوستانه خود را به طور بی‌سابقه‌ای افزایش بخشیده است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه