چمن، مرز بین افغانستان و پاکستان (عکس آرشیف)
چمن، مرز بین افغانستان و پاکستان (عکس آرشیف)

پاکستان اعلام کرده است که به دلیل سرازیر شدن تعداد زیادی از مهاجران افغان‌، یکی از گذرگاه‌های عمدی مرزی‌اش با افغانستان را موقتاً مسدود می‌کند. هزاران افغان برای عبور از این گذرگاه مرزی انتظار می‌کشند.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان روز پنج شنبه گفت: «ما گذرگاه مرزی چمن را برای مدتی مسدود می‌کنیم.» او جزئیات نداده است که این گذرگاه مرزی برای چه مدتی مسدود باقی می‌ماند.

گذرگاه مرزی اسپین بولدک-چمن ایالت بلوچستان پاکستان را به ولایت قندهار افغانستان وصل می‌کند.

بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، روزانه هزاران مهاجر افغان از این گذرگاه مرزی وارد پاکستان می‌شوند. خصوصاً بعد از این که پروازهای نظامی برای تخلیه پایان یافته است، شمار کسانی که به مرزهای پاکستان رجوع کرده اند بیشتر شده است.

فعلاً هزاران نفر در منطقه ویش ولایت قندهار انتظار می‌کشند تا شاید بتوانند از گذرگاه مرزی چمن عبور کرده و به پاکستان بروند.

پاکستان قبلاً میزبان حدود ۲.۷ میلیون مهاجر افغان است که از دهه ۱۹۷۰ به این سو آواره شده اند. اسلام آباد گفته است که به دلیل نگرانی‌های اجتماعی و اقتصادی نمی‌تواند از عهده پذیرش موج جدید مهاجران افغان برآید.

هزاران نفر منتظرند از گذرگاه چمن عبور کرده به پاکستان بروند (آگست ۲۰۲۱)
هزاران نفر منتظرند از گذرگاه چمن عبور کرده به پاکستان بروند (آگست ۲۰۲۱)

یک مقام حکومت پاکستان که در امور مهاجرین کار می‌کند، هفته گذشته به خبرگزاری آلمان (دی پی آ) گفت که پیش‌بینی می‌شود ۸۰۰ هزار مهاجر جدید افغان از راه‌های زمینی وارد پاکستان شوند.

پاکستان در امتداد مرز ۲۵۰۰ کیلومتری‌اش با افغانستان چندین گذرگاه مرزی دارد. گذرگاه مرزی تورخم که دیگر گذرگاه عمده میان دو کشور است و ولایت ننگرهار افغانستان را با پشاور پاکستان وصل می‌کند، قبلاً مسدود شده است.

وزیر داخله پاکستان گفت که در گذرگاه مرزی تورخم ازدحام مهاجران افغان وجود ندارد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه