ذکیه خدادادی در حال مسابقه با حریف ازبکستانی‌ اش
ذکیه خدادادی در حال مسابقه با حریف ازبکستانی‌ اش

ذکیه خدادادی، تکواندوکار افغان که بعد از سقوط کابل به دست طالبان مخفیانه از این کشور فرار کرد، روز پنج‌شنبه در مسابقات پارالمپیک مسابقه داد. او نخستین ورزشکار زن افغانستان در این مسابقات بعد از پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن است.

این ورزشکار ۲۲ ساله با حسین رسولی ورزشکار دیگر افغان بعد از سقوط کابل به دست طالبان از این کشور فرار کرده و روز شنبه از طریق فرانسه به توکیو رسیدند. آن‌ها بعد از آن قادر به فرار از افغانستان شدند که خدادادی از طریق یک ویدیو خواستار کمک برای ترک کابل شد.

خدادادی در حالی که روسری سفید به سر داشت، روز پنج‌شنبه برای مسابقه افتتاحیه تکواندو در پارالمپیک وارد سالون مسابقات «ماکوهاری مسه» در شهر چیبا در نزدیکی توکیو شد. از سال ۱۹۶۰ که مسابقات پارالمپیک برگزار می‌شود، خانم خدادادی دومین زنی است که به نمایندگی از افغانستان در این مسابقات اشتراک می‌کند.

ذکیه خدادادی
ذکیه خدادادی

خانم خدادادی در این مسابقه در وزن زیر ۴۹ کیلوگرام به مصاف زیاده خان عیساکووا از ازبکستان رفت. این ورزشکار ازبکستانی که مسابقه را با ۱۷ در برابر ۱۲ امتیاز برد، به خبرگزاری جاپانی کیودو گفت: «من خوشحالم که او (خدادادی) توانست به جاپان بیاید.»

خدادادی که بعد از ظهر پنج‌شنبه به دور بعدی مسابقه‌اش می‌رود، با خبرنگاران صحبت نکرد. او و ورزشکار هم‌وطن‌اش رسولی آرزوی خود را برای صحبت نکردن با خبرنگاران بیان داشته اند. رسولی روز سه شنبه در رشته پرش طولانی مسابقه داد.

الیسون باتیسون از سازمان «حقوق بشر برای همه» که در بیرون کشیدن این دو ورزشکار افغان از کابل سهم داشته است، به رویترز گفت که آسترالیا به این دو ورزشکار ویزای بشردوستانه داده است. معلوم نیست که این دو ورزشکار بعد از ختم مسابقات چه برنامه‌ای دارند.

ذکیه خدادادی در جریان یکی مسابقات اش
ذکیه خدادادی در جریان یکی مسابقات اش

خدادادی در پیام ویدیویی خود برای درخواست کمک به تاریخ ۱۷ آگست گفته بود: «من نمی‌خواهم که تلاش‌هایم بیهوده باشد و نتیجه‌ای در پی نداشته باشد.» 

این دو ورزشکار افغان نتوانستند طبق برنامه به توکیو پرواز کنند، چونکه بعد از سقوط کابل به دست طالبان، هزاران نفر به میدان هوایی هجوم بردند و پروازهای ملکی متوقف شدند.

به دلیل هرج و مرج در میدان هوایی کابل، مسئولین پارالمپیک در ابتدا گفتند که این دو ورزشکار به مسابقات حضور یافته نخواهند توانست.

 

در همین زمینه