رسیدن شماری از مهاجران افغان در میدان هوایی شهر انوفر آلمان
رسیدن شماری از مهاجران افغان در میدان هوایی شهر انوفر آلمان

از میان هزاران شهروند افغان که توسط ارتش آلمان از کشورشان بیرون کشیده شده اند، ۲۰ تن آنان در آلمان پرونده جرمی دارند. این افراد توانسته بودند که در طیاره های نظامی از کابل وارد آلمان شوند.

هزاران تن در کابل پایتخت افغانستان در تب و تاب خروج از این کشور و رساندن خود به مکانی امن لحظه ‌‌شماری می‌کنند.

وضعیت اضطراری ناشی از سلطه طالبان و تلاش کشورهای غربی برای خارج کردن افراد واجد شرایط، فرصتی برای خلافکاران نیز فراهم کرده تا خود را جز این گروه جا بزنند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان می‌گوید مجرمان دارای پیشینه جرمی از هرج و مرج کنونی سوءاستفاده کرده‌اند.

طبق اعلام او، چهار تن از کسانی که با پروازهای این کشور از افغانستان خارج شده‌اند، چند سال قبل به اتهام تجاوز و تعدی محاکمه شدند و از آلمان اخراج شده بودند.

خبرگزاری ‌آلمان نیز نگاشته است که نام تعدادی از مسافران پروازهای تخلیه، در دفاتر فدرال و ایالتی "مبارزه با تروریسم" ثبت شده است.

افراد مظنون در مجموع ۲۰ تن اند. دو تن از آنها با حکم قضایی بازداشت شده و تحت بازپرسی قرار دارند. بقیه تحت نظر ادارات مربوطه به سر می‌برند.

در عملیات تخلیه نیروهای آلمانی و شهروندان محلی تحت خطر از افغانستان، جمعا ۴۵۸۷ تن به آلمان منتقل شدند.

 ۳هزار و ۸۴۹ تن از این عده شهروندان افغان بودند. بسیاری از شهروندان محلی جز کارکنان یا مترجمان ارتش یا نهادهای آلمانی مستقر در افغانستان هستند، اما کمک ‌ها شامل افراد در معرض آسیب نیز شده؛ از جمله کسانی که با سازمان‌های حقوق زنان یا مراکز حقوق بشری همکاری داشته‌ اند.

ارتش آلمان یک هفته پیش به ماموریت ۱۱ روزه خود برای نقل و انتقال افراد واجد شرایط از افغانستان پایان داد و پل هوایی مربوطه را برچید.

برلین اعلام کرده که کمک‌رسانی به افراد واجد شرایط خروج هم‌چنان از طرق دیگر ادامه خواهد یافت.

 

در همین زمینه