محافظان مرزی پولند گروهی از مهاجران را در مرز این کشور با بلاروس تحت نظر دارند، سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از خبرگزاری رویترز
محافظان مرزی پولند گروهی از مهاجران را در مرز این کشور با بلاروس تحت نظر دارند، سپتمبر ۲۰۲۱. عکس از خبرگزاری رویترز

نخست وزیر جمهوری چک می گوید که اتحادیه اروپا برای مهاجران افغان جا ندارد. به گفته او بهترین گزینه آن است تا امکاناتی فراهم گردد که این مهاجران در افغانستان باقی بمانند.

آندریی بابیس، نخست وزیر عوام گرای جمهوری چک روز چهارشنبه ۸ سپتمبر با اشاره به احتمال افزایش مهاجران افغان در اتحادیه اروپا گفت: « اتحادیه اروپا واقعاً برای آن‌ها جا ندارد.»

نخست وزیر چک بعد از یک دیدار سه جانبه با سباستین کورتس، نخست وزیر اتریش و ادوارد هگر، نخست وزیر سلواکی افزود که «بهتر است راهی جستجو گردد تا آن‌ها [مهاجران افغان] در افغانستان باقی بمانند.»

آندریی بابیس در ادامه افزود که «یک گزینه دیگر، مانند گذشته، گفتگو با رئیس جمهور ترکیه است اما فکر می کنم این راه حل خوبی نیست.»

منظور نخست وزیر عوامگرای جمهوری چک از گفتگو با ترکیه، اشاره به توافق سال ۲۰۱۶ میان اتحادیه اروپا و انقره است که بر مبنای آن ترکیه در بدل دریافت کمک‌های مالی از اتحادیه تعهد کرد مانع سرازیر شدن مهاجران به اروپا گردد.

جمهوری چک روز سه شنبه اعلام کرد که مبلغ ۵۳۰ هزار یورو را به لیتوانیا کمک خواهد کرد تا این کشور مرزهای خود را در برابر سرازیر شدن مهاجران از بلاروس مستحکم کند.

جمهوری چک با لیتوانیا هم مرز نیست اما از این هراس دارد که مهاجران کنونی در بلاروس از طریق لیتواینا و سپس پولند وارد این کشور گردند. بخش اعظم این مهاجران عراقی هستند اما تعدادی از افغان‌ها هم در میان آنها دیده می شوند.

در همین زمینه: مهاجران؛ پولند در مناطق مرزی خود با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام کرد

سباستین کورتس، نخست وزیر راستگرای اتریش نیز در این دیدار گفت که کشورش درنظر دارد مبلغ ۱۸ میلیون یورو را برای پذیرایی از مهاجران افغان در کشورهای همسایه افغانستان کمک کند.

او گفت: «ما حاضریم رنج‌های آنان را کاهش دهیم اما به این نتیجه رسیده‌ایم که [بحران] سال ۲۰۱۵ نباید تکرار گردد.»

نخست وزیر اتریش تاکید که کشورش با مهاجرت غیرقانونی مخالف است و علیه قاچاقبران مبارزه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: جمهوری چک لاری های باربری را که وارد آلمان می‌شوند کنترول می‌کند

 

 

در همین زمینه