زِبولون سیمنتوف، آخرین یهودی در افغانستان
زِبولون سیمنتوف، آخرین یهودی در افغانستان

زِبولون سیمنتوف، آخرین یهودی افغانستان ظاهراً این کشور را ترک کرده و در راه ایالات متحده امریکا است. مجله بین المللی «Ami Magazine» روز سه شنبه در توییتر نوشته است که یک خبرنگار این مجله به کابل رفت تا سیمنتوف را نجات دهد.

این مجله نوشته است که سیمنتوف «در امنیت و در راه ایالات متحده امریکا است.» سیمنتوف در اواسط ماه آگست در مصاحبه یی توضیح داد که او بعد از بازگشت طالبان به قدرت نیز در افغانستان باقی می ماند.

او پیش از این امکان مهاجرت به ایالات متحده امریکا را رد کرده بود، چرا که به گفته خودش کسی نمی‌توانست از کنیسه مراقبت کند.

سیمنتوف ۶۲ ساله، فروشنده الماس و فرش، در شهر هرات افغانستان متولد شده و سال‌ها در کابل زندگی کرده است. همسر و دو دخترش از سال ۱۹۹۸ به این سو در اسرائیل زندگی می‌کنند.

بنا بر تخمین‌ها در آغاز قرن ۲۰ حدود ۴۰ هزار یهودی در افغانستان زندگی می‌کردند که سابقه زندگی آن‌ها در این منطقه به دو هزار سال پیش بر می‌گردد. اکثریت آن‌ها بعد از ۱۹۴۸ به اسرائیل رفتند و شماری هم بعد از تهاجم اتحاد جماهیر شوری سابق به افغانستان این کشور را ترک کردند. سیمنتوف آخرین یهودی باقی مانده در افغانستان خوانده می‌شد.

 

در همین زمینه