گروهی از مهاجران در دنمارک. عکس از پیکچر الیانس
گروهی از مهاجران در دنمارک. عکس از پیکچر الیانس

حکومت دنمارک اعلام کرده که بر اساس یک تصمیم جدید، مهاجران مکلف هستند برای دریافت کمک‌های اجتماعی، هفته ۳۷ ساعت کار کنند.

مقام‌های دنمارک می‌گویند که پرداخت کمک‌های اجتماعی در بدل کار زمینه ادغام مهاجران را فراهم خواهد کرد اما مخالفان از این تصمیم انتقاد کرده‌اند.

بر بیناد یک تصمیم جدید حکومت دنمارک که روز سه شنبه ۷ سپتمبر اعلام شد از این به بعد مهاجران ساکن این کشور باید دستکم هفته ۳۷ ساعت کار کنند تا مستحق دریافت کمک‌های اجتماعی شناخته شوند.

مت فردریکسن، نخست وزیر دنمارک گفت: «ما می‌خواهیم منطق جدیدی را وادر عرصه کاری کنیم که بر مبنای آن افراد باید مفید باشند و سهم بگیرند. اگر این افراد نمی‌توانند کار دایمی پیدا کنند باید برای دریافت کمک‌های اجتماعی کار کنند.»

او به روزنامه نگاران گفت که حکومت سال‌های زیادی به افراد بیشمار کمک کرده، بدون آن که از آن‌ها چیزی بخواهد.

حکومت دنمارک انتظار دارد در گام نخست، ۲۰ هزار مهاجر را از طریق تشویق آن‌ها به یافتن کار در جامعه ادغام کند.

«مهاجران باید از خانه‌های شان بیرون بیایند و کار کنند»

به گفته وزیر کار دنمارک، مهم آن است که مهاجران «از خانه‌های شان بیرون بیایند» و هر کاری را «از جمع آوری نیم سوخته سگرت یا پلاستیک در ساحل گرفته تا کمک به وظایف مختلف در کارخانه‌ها، به عهده بگیرند.»

حکومت دنمارک در توضیح تصمیم جدید خود تاکید کرده است که از هر ۱۰ زن مهاجر متعلق به افریقای شمالی، ترکیه و شرق میانه، ۶ تن شامل بازار کار نیستند.

تصمیم جدید در گام نخست مهاجرانی را در بر می‌گیرد که طی سه تا چهار سال اخیر کمک‌های اجتماعی دریافت می‌کنند و سطح آموزشی و زبان دنمارکی شان قناعت بخش نیست.

بیشتر بخوانید: حکومت دنمارک می خواهد تعداد درخواست های جدید پناهندگی را به صفر برساند

مخالفان چپگرا از این تصمیم انتقاد می‌کنند و می‌گویند این خطر وجود دارد که با ترغیب گروهی مهاجران به شغل‌های غیرمعمولی، حکومت قیمت تولید و ارزش نیروی کار را کاهش دهد.

حکومت دنمارک در شرایط کنونی سختگیرانه ترین سیاست مهاجرتی در اروپا را دنبال می‌کند. بر بیناد قانونی که در ماه جون گذشته اجرایی شد، پناهجویانی که درخواست پناهندگی شان در این کشور ثبت شده، در دوره بررسی درخواست، به یک مرکز پذیرایی در بیرون از اتحادیه اروپا فرستاده خواهند شد.

تا کنون هیچ کشور سومی این تصمیم دنمارک را نپذیرفته اما سازمان‌های غیردولتی آن را نقض آشکار حق پناهندگی توصیف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: پارلمان دنمارک قانون بررسی درخواست پناهجویان در خارج از این کشور را تصویب کرد

  

 

در همین زمینه