بخشی از فرودگاه کابل پس از تصرف طالبان تخریب شده است. عکس: اداره هوانوردی ملکی. سپتامبر ۲۰۲۱
بخشی از فرودگاه کابل پس از تصرف طالبان تخریب شده است. عکس: اداره هوانوردی ملکی. سپتامبر ۲۰۲۱

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخستین طیاره ملکی و تجاری بین المللی از زمان تصرف طالبان بر افغانستان صبح امروز در کابل فرود آمد.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر گزارش داد که نخستین طیاره حامل ده مسافر متعلق به خطوط هوایی بین المللی پاکستان (PIA) به کابل نشست کرد.

پس از تصرف کابل توسط طالبان، ده ها هزار افغان کشور را ترک کردند. آنها از نقاط مختلف به سمت میدان هوایی کابل آمده و پس از رود در میدان به کشور های دیگر تخلیه شدند.

بر اساس گزارش ها حدود ۱۲۰ هزار افغان و اتباع خارجی با طیاره های آمریکایی و ناتو از افغانستان خارج شدند اما این روند در ۳۱ اگست به پایان رسید. اما پس از آن، این نخستین بار است که یک پرواز ملکی از اسلام آباد به مقصد کابل نشست می کند.

مشکل فنی در پرواز های بین المللی

بخشی از فرودگاه کابل پس از تصرف طالبان تخریب گردیده است. اخیراً یک تیم فنی از قطر برای بازسازی میدان هوایی کابل و آماده سازی آن برای پروازهای بین المللی به کابل اعزام شده است.

علاوه بر این، اداره هوانواردی ملکی افغانستان روز یکشنبه پلیس مرزی میدان هوایی کابل را که با رژیم سابق مرتبط بود فراخواند.

اداره هوانواردی ملکی رژیم فعلی طالبان در افغانستان می گوید که پروازهای داخلی به طور عادی انجام می شود اما هنوز مشکلات فنی در پروازهای بین المللی وجود دارد.

عبدالهادی همدانی سرپرست اداره هوانوردی ملکی در حکومت فعلی طالبان، روز دوشنبه در پیامی ویدیویی گفت که ۱۰ تا ۱۵ درصد مشکلات فنی در ترمینال هوانوردی بین المللی وجود دارد. او می گوید تلاش ها برای حل این مشکلات ادامه دارد.

هفته گذشته، طیاره های کشور قطر با پروازهای خود شماری از افغان ها و خارجی ها را از کابل خارج کردند. ایالات متحده و کشورهای غربی در حال تلاش برای خروج متحدان سابق خود و افغان های هستند که جان آنها در خطر است. 

در همین زمینه