مرزبانان یونانی در مزر با ترکیه، اگست ۲۰۲۱. عکس:  EPA/DIMITRIS TOSIDIS
مرزبانان یونانی در مزر با ترکیه، اگست ۲۰۲۱. عکس: EPA/DIMITRIS TOSIDIS

یونان می گوید در تلاش است تا موج پناهجویان افغان را که اخیراً از ترس طالبان از این کشور فرار کرده اند، متوقف کند. از سوی دیگر مقامات یونانی خواستار کمک های بیشتر اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت هستند.

پس از سقوط افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان در کشور، این نگرانی وجود دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر با موج عظیم مهاجرت مواجه شوند. در همین حال، مشکلات و اختلافات بین برخی از کشورهای اروپایی به دلیل بحران مهاجرت هنوز هم وجود دارد.

به گفته خبرگزاری رویترز، مقامات یونانی روز یک شنبه ۱۲ سپتامبر اعلام کردند که آنها نمی خواهند بار دیگر دروازه ورود مهاجران به اروپا باشند. این کشور گفته است که مرزهای خود را برای ورودهای جدید بسته نگه می دارد.

کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان در یک کنفرانس خبری گفت که مشکل مهاجرت محدود به دو کشور نیست و سایر کشورهای اروپایی نیز باید مرز های خود را باز کنند. وی در این کنفرانس گفت: «من تکرار می کنم، ما نمی توانیم به کشورهای اروپایی بگوییم که معتقد باشند یونان می تواند این مشکل را به تنهایی حل کند و این موضوع به آنها تعلق ندارد. با این دیدگاه آنها مرزهای خود را بسته می کنند اما یونان نمی تواند به تنهایی دروازه ورودی مهاجران باشد.»

یونان: برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، اروپا به کشور های همسایه افغانستان کمک کند

نخست وزیر یونان گفته است که دولتش برای مهاجرت از اتحادیه اروپا خواستار کمک شده است، اما می گوید که در حال کار روی آن است. وی گفت: «ما با همکاری نیرو های دریایی و پلیس به کار خود ادامه می دهیم.»

یونان اخیراً با تکمیل حصار۴۰ کیلومتری برای جلوگیری از پناهجویان جدید، محدودیت ها را در مرز با ترکیه محکم کرده است. این کشور همچنان شرایط را برای مهاجران در جزایر یونانی که از سوی گروه های حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته اند، دشوار کرده است.

یونان برای جلوگیری موج جدید مهاجران افغان آمادگی گرفته است. مقامات این کشور اعلام کردند که در صورت لزوم، حصار را تا جزیره اوروس گسترش می دهد.

 مهاجران افغان؛ تلاش ترکیه برای اتمام سریع دیوار مرزی با ایران

میتسوتاکیس در ادامه مبارزه با شبکه قاچاقچیان گفت: "مهاجران به قاچاقچیان به مبلغ ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ دلار پرداخت کرده اند اما به یونان نرسیده اند.»

نگرانی ها درباره موج جدید مهاجران از افغانستان پس از ورود طالبان به کابل در ۱۵ اگست ایجاد شد. سازمان ملل متحد می گوید، ممکن است نیم میلیون نفر مجبور به ترک افغانستان شوند.

 

در همین زمینه