برج‌ نظارتی ترکیه در امتداد مرز. عکس: رویترز
برج‌ نظارتی ترکیه در امتداد مرز. عکس: رویترز

ترکیه خواستار اقدام جمعی کشور های بین المللی برای مقابله با بحران مهاجرت در افغانستان شده است. این در حالی است که ترکیه قبلاً میزبان بیشترین تعداد مهاجران در سطح جهان بوده اما این کشور می گوید که بیشتر از این مهاجران را نمی پذیرد.

مقامات وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر در نشستی به سازمان ملل متحد در مورد افغانستان هشدار دادند که با آواره شدن میلیون ها افغان و مواجه شدن آنها با بحران انسانی، اکنون زمان اقدام جمعی کشور های بین المللی است.

وزیر خارجه ترکیه گفت: «بحران انسانی و امنیتی در افغانستان پیامدهای مستقیم در سراسر جهان خواهد داشت. بنابراین ما باید هم اکنون یک اقدام جمعی را انجام دهیم.»

رهبران ترکیه از هجوم ورود افغان ها در خاک این کشور نگران هستند زیرا آنها از افغانستان فرار می کنند و راهی اروپا می شوند.

در همین مورد: ترکیه از آغاز سال بیش از ۴۰ هزار مهاجر «غیرقانونی» افغان را دستگیر کرده است

هفته گذشته، فیلیپ گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در سفر چهار روزه به ترکیه از مهاجران دیدار نمود. وی کشور ترکیه را به دلیل پذیرش نزدیک به چهار میلیون پناهجوی که از جنگ داخلی سوریه فرار کردند، ستایش کرد.

برخی از رهبران اتحادیه اروپا در حال حاضر پیشنهاد می کنند که توافقنامه با کشور های منطقه در مورد مهاجران افغان تمدید شود و مدعی هستند که مهاجران باید در مکان هایی نزدیک به محل مبدا شان زندگی کنند.

از سوی دیگر احزاب مخالف به شدت از سیاست دولت اردوگان در قبال مهاجران انتقاد می کنند.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا هفته گذشته با مقامات ترکیه دیدن کردند تا درباره توافقنامه مهاجران صحبت کنند. در همین حال، انکارا تأکید می کند که دیگر نمی تواند مهاجران را بپذیرد. حکومت ترکیه از اتحادیه اروپا می خواهد که بار مهاجران را بر عهده بگیرد.

برای معلومات: مجروح شدن ۱۵ پناهجوی افغان در ترکیه در نتیجه واژگون شدن یک موتر

به گزارش رسانه ها، با توجه به کاهش حمایت از اردوغان در نظرسنجی ها، اکثریت مردم با پذیرش مهاجران افغان مخالف هستند. تحلیلگران پیش بینی می کنند که هرگونه توافق جدید با اتحادیه اروپا در مورد مهاجران برای رهبر ترکیه دشوار و همراه با خطر سیاسی می باشد.

 

در همین زمینه