روند کمک های بشردوستانه برای آواره گان داخلی، اگست ۲۰۲۱. عکس: سازمان ملل متحد برای مهاجران
روند کمک های بشردوستانه برای آواره گان داخلی، اگست ۲۰۲۱. عکس: سازمان ملل متحد برای مهاجران

فیلیپ گراندی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در سفر خود به کابل در مورد کمک های بشردوستانه برای مهاجران و آواره گان افغان با طالبان صحبت کرد. از سوی دیگر سرپرست وزارت خارجه طالبان از مهاجران افغان خواسته است که به کشور خود بازگردند.

فیلیپ گراندی نماینده سازمان ملل در امور مهاجران از سفرش در کابل به روز دوشنبه ۱۳ اگست در صفحه تویتر خود نوشت: «در جریان این سفر، نیازهای ۳،۵ میلیون آواره و نیاز به کمک های فوری بشردوستانه را ارزیابی خواهیم کرد.»

رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران ابتدا روز دوشنبه در کابل با خلیل الرحمان حقانی سرپرست امور مهاجرت و امیر خان متقی سرپرست امور خارجه طالبان دیدار کرد تا در مورد آواره گان داخلی، عودت کنندگان و کمک های بشردوستانه بحث کنند.

فیلیپ گراندی در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که برای جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان که می تواند منجر به خشونت، بی ثباتی و آواره گی بیشتر مردم شود، نیاز به حل و فصل فوری بین جامعه بین المللی و طالبان است. وی گفت که جامعه بین المللی و طالبان باید راه مشترک برای ایجاد ثبات در افغانستان را بیابند.

فیلیپ گراندی با اشاره به تعهد ۱،۲میلیون دلار کمکی که در کنفرانس ژنو به افغانستان مطرح شده است گفت: «زمستان نزدیک است و این کمک های بشردوستانه باید در اسرع وقت به مردم افغانستان برسد.»

در کنفرانس ژنو به روز دوشنبه نمایندگان ۱۰۰ کشور حضور داشتند. سازمان ملل متحد وعده داد که مبلغ ۱،۲ میلیارد دلار به بیجا شده گان افغانستان کمک می کند.

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری از کمک های بین المللی استقبال کرد و قول داد که بانک افغانستان در انتقال این پول به طور کامل همکاری خواهد کرد.

وزیر طالبان علاوه بر کمک های بشردوستانه برای مهاجران از جامعه بین المللی خواست تا در زمینه های بهداشت، آموزش و توسعه شهری به افغانستان کمک کنند. وی گفت که کمک های بشردوستانه نباید با مسائل سیاسی مرتبط باشد.

پیش از این، سازمان ملل متحد هشدار داده بود که تا پایان سال جاری ۹۷ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی خواهند کرد.

طالبان از مهاجران افغان خواسته اند که به کشور خود بازگردند

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ده ها هزار افغان از طریق زمینی و هوایی کشور را ترک کردند. تنها حدود ۱۲۰ هزار نفر از فرودگاه کابل با کمک نیرو های خارجی به کشورهای دیگر اعزام شدند. تعداد زیادی هم تلاش دارند که از طریق زمینی به کشورهای همسایه فرار کنند. اما اکنون طالبان از مردم می خواهند که به افغانستان بازگردند.

وزیر خارجه طالبان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که آنها به بازگرداندن پناهجویانی که از کشور فرار کرده اند تلاش می کنند. او در این کنفرانس گفت که برای آواره گان داخلی نیز برنامه های را فراهم می کنند.

امیرخان متقی همچنین در دیدار با رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران گفت که او می خواهد مهاجران افغان را به کشور بازگرداند و طالبان آماده کمک هستند.

در این اواخر تعدادی از مردم به ویژه برخی از زنان در برابر رژیم طالبان تظاهرات می کنند. بر اساس گزارش های رسانه یی طالبان با مخالفین شان بد رفتاری می کنند.

بر اساس آمار، در حال حاضر حدود ۵ میلیون افغان بر اثر جنگ، خشونت و خشک سالی در افغانستان آواره شده اند. پیش از این سازمان ملل متحد گفته بود که ممکن است نیم میلیون نفر آواره شوند.

 

در همین زمینه