آرشیف: چمن، مرز بین افغانستان و پاکستان.
آرشیف: چمن، مرز بین افغانستان و پاکستان.

مقامات پاکستان گفته اند پس از این مهاجران افغان را نمی پذیرند. پلیس ساکنان بلوچستان را به خاطر میزبانی از اتباع افغان بازداشت می کند.

مقامات بلوچستان تصمیم گرفته اند تا ساکنان این منطقه را که به اتباع افغان کمک کرده و از آنها میزبانی می کنند، مجازات نمایند. این مهاجران به تازگی از افغانستان وارد بلوچستان شده و قصد اقامت کوتاه مدت و یا طولانی مدت را به آنجا دارند.

به گزارش رسانه های محلی، این تصمیم در یک نشست با مقامات پاکستان در حالی صورت می گیرد که یک عده از مهاجران تازه وارد افغان در بلوچستان مورد آزار و شکنجه پلیس قرار گرفتند.

بر اساس گزارش رسانه های محلی در کویته، برخی از افغان ها بلافاصله پس از تسخیر طالبان در کابل، در ماه اگست از گذرگاه مرزی وارد بلوچستان شدند، گذرگاه که صدها تن دیگر در گذشته از طریق همین مسیر وارد شده بودند.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه ای که روز چهارشنبه پخش شد، گفت: «پاکستان دیگر اجازه نمی دهد تا موج جدیدی از مهاجران افغان وارد این کشور شود.»

به گزارش بی بی سی در هفته گذشته، پاکستان بیش از۵۰ خانواده افغان را اخراج کرد. از سوی دیگر رسانه های محلی می گویند بیش از ۵۰۰ تبعه افغان در مناطق مختلف بلوچستان توسط پلیس بازداشت شده اند.

بیشتر افغان ها از اواسط اگست خود را به بلوچستان رساندند. در همین حال برخی از افغان ها پس از ورود به بلوچستان به سفر خود ادامه داده و خود را به شهر کراچی می رسانند. اکثریت آنها در این شهر اقامت دارند. تعدادی نیز از راه تورخم به پیشاور وارد شدند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان، اکثر مهاجران افغان تلاش دارند تا از راه زمینی خود را به کشور های همسایه برسانند. در همین حال، پس از خروج نیرو های خارجی از میدان هوایی کابل، هفته گذشته نخستین طیاره ملکی حامل ده مسافر متعلق به خطوط هوایی بین المللی پاکستان به کابل نشست کرد.

مقامات پاکستان می گویند که ظرفیت جذب بیشتر مهاجران افغان را ندارند. وزیر خارجه این کشور گفت: «موضع ما این است که آنها در افغانستان بمانند و از امنیت برخوردار باشند. در شرایط فعلی، من دلیلی نمی بینم که آنها نتوانند در افغانستان بمانند.»


 

در همین زمینه