پارلمان اروپا در بروکسل، بلجیم/ EPA/Olivier Hoslet
پارلمان اروپا در بروکسل، بلجیم/ EPA/Olivier Hoslet

نمایندگان اتحادیه اروپا با نشر بیانیه ای خواهان از سر گیری روند تخلیه هماهنگ شده از افغانستان شده و گفته اند که به این منظور باید «از هر امکانی استفاده شود».

براساس این بیانیه، به کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) در زمینه ایجاد دهلیزهای امن برای فرار، گشایش دوباره میدان هوایی کابل و مرزهای زمینی، نقش مرکزی اختصاص داده خواهد شد.

نمایندگان از اتحادیه اروپا خواهان حمایت بیشتر از زنان و افراد بسیار آسیب پذیری شدند که قصد فرار از افغانستان را دارند.

آن ها گفتند که کشورهای اتحادیه اروپا باید به این منظور همکاری نزدیک تری داشته باشند. پارلمان اتحادیه اروپا از طالبان که اکنون قدرت را در افغانستان به دست گرفته اند، انتظار دارد که خروج از افغانستان را امکان پذیر کنند.

در ادامه بیانیه نمایندگان آمده است: «برای تامین کمک های بشردوستانه به افراد ملکی در معرض خطر و حفظ امنیت شهروندان خارجی و افغان که خواهان ترک کشور هستند» برقراری ارتباط با طالبان برای مسائل لوجیستیکی و سازماندهی ضروری است.

همزمان پارلمان اروپا تاکید کرد که حکومت موقت طالبان را به رسمیت نمی شناسد.

نمایندگان پارلمان اروپا از همکاری ضعیف بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در روند پرهرج و مرج تخلیه از میدان هوایی کابل اشتراک داشتند، اظهار تاسف کردند. 

آن ها گفتند که بین کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا در زمینه تخلیه شهروندان خارجی و افغان هماهنگی های لازم انجام نشده است. 

افزون براین پارلمان اتحادیه اروپا به این اشاره کرد که حمایت از کشورهای همسایه افغانستان برای پذیرش شهروندان افغانی که از دست طالبان فرار کرده اند «گزینه بدیلی در برابر سیاست مستقل مهاجرت و پناهندگی اتحادیه اروپا به شمار نمی آید.»

در اتحادیه اروپا این نگرانی وجود دارد که شمار مهاجران به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. کشورهای عضو تا امروز نتوانستند راجع به اصلاح سیاست مشترک پناهندگی به توافق برسند.

نمایندگان از کمیسیون اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواستند «در راستای سیاست پناهندگی بشردوستانه بیشتر تلاش کنند»

آن ها گفتند، با توجه به وضعیت افغانستان، کشورهای عضو باید درخواست های پناهندگی شهروندان افغان را که اخیرا رد شده اند، مورد ارزیابی مجدد قرار دهند. پناهجویان افغان نباید «به هیچ صورت» به کشورشان پس فرستاده شوند.هی

 

در همین زمینه